30 listopada weszła w życie ustawa antyprzemocowa. Wprowadzenie jej sejm przegłosował niemalże jednogłośnie. Przeciw byli jedynie politycy z Konfederacji. Odmieni ona życie tysięcy ofiar przemocy domowej. Dzięki niej policja może wydać nakaz opuszczenia mieszkania przez osobę stanowiącą zagrożenie dla domowników. W mediach pojawiły się doniesienia, że policja już wykorzystuje swoje nowe moce prawne.

Wypowiedzenie Konwencji antyprzemocowej. Martyna Wojciechowska w mocnych słowach komentuje pomysł polityków

Ustawa antyprzemocowa. Przemoc w rodzinie

Do tej pory policja nie mogła usunąć z mieszkania awanturującego się mieszkańca. Funkcjonariusze mogli jedynie poprosić o spokój. Ustawa antyprzemocowa nadaje im uprawnienia, które pozwolą błyskawicznie pomóc ofierze. Mają możliwość wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania osobie, która stosuje przemoc. Mogą także wystosować zakaz zbliżania się do mieszkania przez 14 dni. Czas ten może zostać wydłużony, jednak tylko jeśli ofiara złoży odpowiedni wniosek do sądu. Policjanci muszą sprawdzić czy osoba stosuje się do zakazu. Jeśli nie, grozi im areszt, ograniczenie wolności lub grzywna.

Ustawa antyprzemocowa. Uprawnienia policji

Do tej pory jeśli ofiara przemocy chciała być bezpieczne, musiała uciekać z domu. Oprawca był nietykalny. Teraz, dzięki ustawie antyprzemocowej, sytuacja uległa odwróceniu. Wystarczy wezwać policję, która od razu będzie mogła zainterweniować i usunąć z mieszkania awanturującego się mieszkańca. Ustawa zakłada również usprawnienie przebiegu procesu sądowego, który ma trwać maksymalnie 30 dni. Pisma procesowe zamiast poczty będzie dostarczać policja. Funkcjonariusze będą dostarczać informacji, które mogłyby usprawnić proces. Ustawa, która weszła w życie 30 listopada, została przegłosowana 30 kwietnia. Przeciwni byli jedynie politycy Konfederacji.

Cyberprzemoc. Pozorna anonimowość w sieci nie zwalnia z odpowiedzialności za swoje czyny. Te rzeczy mogą świadczyć o przemocy w internecie

Gdzie zgłaszać przemoc domową?

W razie zagrożenia należy zadzwonić na numer alarmowy 112. Wówczas zostanie udzielona pomoc. Policjanci od razu będą mogli zastosować nowe uprawnienia. Jeśli natomiast potrzebujesz porozmawiać o swoim problemie, dokonać ważnych decyzji bądź dowiedzieć się, jak chroni Cię prawo, możesz zadzwonić na niebieską linię: 0-800-1200-02.