Sąd w Bełchatowie skazał mężczyznę o inicjałach M.B. za nawoływanie do przemocy w internecie wobec osób homoseksualnych. Homofobia w Polsce rośnie. Sprawa dotyczyła komentarza na Facebooku: „k***a peda*y pier***one łamać k***a pokolei” [pisownia oryginalna]. Wyrok jest prawomocny.

Para gejów reklamuje piwo Doctor Brew. „Za każdy hejterski wpis przeciw LGBT wpłacimy 10 zł na Kampanię Przeciw Homofobii”

Homofobia w Polsce. Wojna Jakiego

Rok temu w sierpniu europoseł Patryk Jaki na swoich mediach społecznościowych zamieścił film pt. „BOJÓWKI LGBT! Tylko dla dorosłych!”. Pisał również o „agresywnych bojówkach LGBT” i „wojnie cywilizacyjnej”. Pod jego postem pojawiło się setki komentarzy, w tym sporo tych agresywnych i homofobicznych. Jeden z nich zamieścił internauta o pseudonimie M.B. Mężczyzna napisał: „k***a peda*y pier***one łamać k***a pokolei”. Wpis od razu został zgłoszony do prokuratury za jawne nawoływanie do przemocy.

Reakcja na homofobiczny komentarz

Komentarz internauty o inicjałach M.B. został przez sąd sklasyfikowany jako „nawoływanie do przemocy wobec osób nieheteronormatywnych”. W dniu 26 sierpnia 2021 roku Sąd Rejonowy w Bełchatowie skazał go za publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa oraz znieważenie grupy ludności (art. 255 par. 1 Kk w zb. z art. 257 Kk w zw. z art. 11 par. 2 Kk). Wyznaczono karę sześciu miesięcy więzienia z zawieszeniem na dwa lata, grzywnę w wysokości 8 tys. zł i dwuletni nadzór kuratora. Wyrok jest prawomocny.

O decyzji sądu poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (OMZRiK).