Produkt nadal mało znany, niezwykle zdrowy i jeśli chodzi o gotowanie, dający naprawdę wiele możliwości. Płatki drożdżowe – bo to o nich mowa – stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez coraz więcej osób – nie tylko wegan (którym zastępują np. ser do pizzy). Mówi się nawet, że kto raz spróbował płatków drożdżowych już się z nimi nie rozstanie. Co takiego jest w tym produkcie i jak można go wykorzystać? Sprawdźmy!

Na początek kilka najważniejszych informacji. Płatki drożdżowe można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Mają konsystencję przypominającą tartą bułkę. Płatki drożdżowe są produktem spożywczym, który poszukują przede wszystkim alergicy. Dlaczego? Są bezglutenowe, powstają na ekologicznej melasie buraczanej i mogą być spożywane przez osoby z nietolerancją laktozy. Są produktem, który chętnie stosują weganie jako zamiennik mięsnego białka, produktów serowych. Są też dodatkiem, który wzbogaca potrawy o brakujący smak „umami”.

Płatki drożdżowe to ta „zdrowsza” nieaktywna postać drożdży. Podobnie jak ich żywy odpowiednik zawierają liczne substancje odżywcze i mają cenne właściwości, ale nie fermentują w układzie pokarmowym – mówi Michał Pelc z ekologicznych delikatesów internetowych drpelc.pl.

Do czego można stosować płatki drożdżowe?

Płatki drożdżowe można po prostu zjeść bez niczego. Ale należy pamiętać, że dają naprawdę dużo możliwości i komponują się z wieloma potrawami. Sprawdzają się też jako smakowy zagęszczacz do zup, kremów i sosów. Można je wykorzystywać jako posypkę na makaron, do kanapek, sałatek z warzyw, kasz i makaronów lub jako panierkę.

Dietetycy przyznają, że po płatki drożdżowe warto sięgnąć nie tylko ze względu na ich oryginalny smak. Niezwykle istotna jest również ich wartość odżywcza. A skoro o niej mowa… Płatki drożdżowe prawie nie mają soli i tłuszczu, za to sporo łatwo przyswajalnego białka. Regularnie spożywane dodają energii, mają działanie uodparniające i pozytywnie wpływają na pracę układu pokarmowego. Utrzymują w dobrym stanie mikroflorę jelit.

Co zawierają płatki drożdżowe?

Sporo witamin z grupy B, które są odpowiedzialne za kondycję włosów, skóry i paznokci. Przyspieszaj ich wzrost, sprawiają, że są zdrowe i mocne. Są szczególnie polecane osobom borykajcym się z problemami skóry i włosów, np.: nastolatkom z trądzikiem w okresie dojrzewania.

Kwas foliowy, który jest niezbędny dla kobiet przygotowujących się do ciąży i oczekujących dziecka. Regularne przyjmowanie kwasu foliowego zapobiega chorobom układu nerwowego u dzieci i zapewnia prawidłowy rozwój płodu.

Dużo białka, którym weganie zastępują białko pochodzące z mięsa.

Fosfor, który jest niezbdny dla mocnych kości i zębów. Poleca się go też kobietom w profilaktyce osteoporozy.

Potas, który pozytywnie wpływa na układ krwionośny, reguluje pracę serca i ciśnienie krwi.

Magnez, który jest niezbędny dla poprawnej pracy układu nerwowego. Jego zażywanie jest wskazane w stanach stresowych, sprzyja koncentracji i zapobiega bolesnym skurczom mięśni nóg.

WapD, który zapewnia prawidłowy wzrost kości i zębów i utrzymuje je w dobrej kondycji.

Chrom wskazany dla osób dbających o sylwetkę. Pierwiastek ten zapewnia stały poziom cukru we krwi i zapobiega atakom objadania się.

Cenny błonnik, który oczyszcza jelita z toksycznych złogów, ułatwia trawienie.

Kwas asparginowy, który dodaje energii, jest wskazany przy intensywnym wysiłku umysłowym, działa korzystnie na umiejętność koncentracji i ułatwia zapamiętywanie.

Płatki drożdżowe – przepisy na sukces

Gotowanie z płatkami drożdżowymi nie jest trudne. Nadają potrawom lekko serowo-orzechowy smak z subtelną nutą słodyczy. Osoby, które pierwszy raz kupiły ten produkt spożywczy, swoją przygodę z płatkami mogą zacząć od posypania nimi porannej kanapki. Pamiętając oczywiście o tym, że przepisów z ich wykorzystaniem jest naprawdę dużo. O czym należy tylko pamiętać?

Gdy dodajemy płatki drożdżowe do zup, czy sosów, trzeba uważać na ich temperaturę. Zbyt wysoka temperatura może zabić korzystne witaminy i minerały – dodaje Michał Pelc (drpelc.pl).

2 przepisy z płatkami drożdżowymi:

Zielona pasta z płatków drożdżowych

Składniki:

Porcja na 4 osoby
Stopień trudności: bardzo łatwe
120 g masła
15 łyżeczek płatków drożdżowych
150 g kwaśniej śmietany
1-2 łyżeczki wywaru z warzyw
3 łyżeczki natki pietruszki
3 łyżeczki pokrojonej cebulki dymki lub szczypiorku
1 mały ogórek
Pieprz, sól do smaku

Przygotowanie:

1. Masło, płatki drożdżowe, kwaśną śmietanę, wywar i zioła wymieszać, aż połączą się w gładką masę. Doprawić pieprzem do smaku. Wstawić do lodówki na ok. pół godziny, by pasta się ściągnęła.
2. Ogórka umyć, obrać ze skórki i pokroić w cienkie paseczki. Dodać do pasty i od razu podawać z ciemnym lub chrupkim pieczywem, albo krakersami.

Wegański parmezan z płatków drożdżowych

Składniki:

1 szklanka migdałów bez skórki lub orzechów nerkowca (można też zmieszać pół na pół)
3 łyżeczki płatków drożdżowych
2 łyżki sezamu
Szczypta ostrej papryki
Szczypta soli i pieprzu do smaku

Przygotowanie:

1. Wszystkie składniki zmiksować w blenderze przez ok. 1 minutę, aż powstanie drobna mąka. Ważne, by pojemnik blendera był suchy. Następnie przełożyć do słoiczka i szczelnie zamknąć.
2. Podawać ze wszystkimi daniami, gdzie dotychczas był używany tradycyjny parmezan: makaronem, zapiekankami, sałatkami z warzyw, kanapkami.

Płatki drożdżowe choć wyglądają niepozornie, kryją w sobie prawdziwą skarbnicę dobroczynnych substancji. Ich stosowanie nie wymaga żadnych skomplikowanych receptur ani przygotowań. Sprawdzają się w wielu potrawach i powinny stać się składnikiem codziennej diety każdego – szczególnie teraz, gdy na jesień borykamy się ze spadkiem odporności i niedoborem witamin.