Nowa droga życia wita wielu nowożeńców koniecznością zakupu wspólnego mieszkania. Wiąże się to z wieloma dylematami: lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym czy pierwotnym? Jaką dzielnicę wybrać? Jaki metraż powinno mieć mieszkanie? I w końcu: jak sprawnie uporać się z remontem i aranżacją wnętrza?

Jaki metraż mieszkania wybrać?

Według zeszłorocznych badań przeprowadzonych przez Kantar TNS, najważniejszymi kryteriami w trakcie zakupu nieruchomości, są: cena, lokalizacja i powierzchnia. Wszystkie wymienione czynniki są od siebie zależne, dlatego zazwyczaj młode pary nie decydują się od razu na zakup dużego mieszkania w centrum miasta. Z drugiej strony, zakup kawalerki może okazać się niewystarczający dla dwóch osób. Obecnie, najwięcej par decyduje się na 2-pokojowe mieszkania z przestronnym salonem z aneksem kuchennym oraz oddzielną sypialnią. Wydzielenie granicy pomiędzy strefą dzienną a nocną jest bardzo ważne, bo wpływa nie tylko na wasz komfort, ale okaże się praktycznym rozwiązaniem na wypadek wizyty gości. Wielu deweloperów oferuje aktualnie tego typu nieruchomości, liczące około 35-40 m kw., których cena nie obciąży tak drastycznie wspólnego budżetu.

Jeśli dysponujecie większymi środkami finansowymi lub w niedalekiej przyszłości planuje powiększenie rodziny, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania 3-pokojowego. W tym przypadku warto rozważyć zakup nieruchomości o powierzchni minimum 50-55 m2.

Remont nowego mieszkania

Jeśli mieszkanie nie zostało zakupione w standardzie „pod klucz”, to konieczne będzie przeprowadzenie określonych prac remontowych. W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego dokładnie zapoznajcie się z ofertą i treścią umowy deweloperskiej, aby dowiedzieć się, w jakim standardzie zostanie oddane lokum. Zazwyczaj w standardzie są wspólne dla wszystkich mieszkańców drzwi wejściowe, otynkowane ściany (czasami pomalowane na biało) oraz posadzki wykonane z betonowej wylewki. Na etapie przygotowań należy więc oszacować budżet potrzebny na wykończenie mieszkania, w tym m.in. na zatrudnienie fachowców. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego nie ma reguły. Niekiedy wystarczające mogą okazać się pojedyncze prace,  m.in. gipsowanie sufitu i ścian, malowanie czy cyklinowanie parkietu, a innym razem konieczny będzie remont generalny. Większy zakres zmian dotyczy mieszkań w blokach starego budownictwa, gdzie mogą być konieczne prace, takie jak skuwanie płytek, przeróbki instalacji elektrycznej czy prace hydrauliczne. Wszystko jednak zależy od stanu nabywanej nieruchomości.

Praktyczne wykorzystanie przestrzeni

O funkcjonalności danego mieszkania decyduje właściwe zagospodarowanie przestrzeni, np. przy użyciu zabudowy mebli. Z tego powodu warto rozważyć skorzystanie z usług stolarza, który stworzy wyposażenie względem określonych wymiarów. To bardzo przydatne zwłaszcza w małej kuchni lub w mieszkaniach w kamienicy, które, w przeciwieństwie do nieruchomości nowoczesnego budownictwa, posiadają wysokie sufity. Niekiedy konieczne jest przemodelowanie układu pomieszczeń w zakupionym lokum. Najczęściej dotyczy to budowy ścianki działowej w celu odgrodzenia kuchni od salonu albo podziału pokoju na dwa mniejsze. Warto taką decyzję podjąć jak najszybciej, aby mieć więcej czasu na znalezienie ekipy budowlano-remontowej, która wykona taką ścianę w mieszkaniu.

Wykupienie piwnicy lub garażu

Szukając wymarzonego lokum, warto również rozważyć zakup piwnicy lub miejsca w garażu podziemnym. Pierwsza z nich okaże się przydatnym miejscem do przechowywania rozmaitych kartonów, sprzętów czy ubrań, których używacie są sezonowo. Już przy przeprowadzce może się okazać, że zgromadzone przez was rzeczy nie mieszczą się w nowym mieszkaniu. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zdecydowaliście się na zakup nieruchomości liczącej maksymalnie 40m kw. Z kolei garaż, oprócz ochrony waszego auta, wyeliminuje też problem codziennego i nierzadko czasochłonnego poszukiwania miejsca parkingowego.