Dostępne metody antykoncepcji dla mężczyzn były dotychczas mocno ograniczone. Aby zniwelować ryzyko potencjalnego zapłodnienia polegać można było wyłącznie na prezerwatywach oraz wazektomii, czyli zabiegu chirurgicznym. Pierwszy ze środków jest jednocześnie najstarszą formą ochrony. Prezerwatywy są też łatwo dostępne i stosunkowo tanie, choć nie zawsze bywają skuteczne. Wazektomia jest bezpieczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn, ale wymaga zdecydowania i wiąże się z czasowym lub trwałym ubezpłodnieniem. Naukowcy z National Institutes of Health opracowali trzecie rozwiązanie – pigułkę antykoncepcyjną dla mężczyzn. Przyjęta przed stosunkiem seksualnym uniemożliwia zapłodnienie partnerki.

Darmowa antykoncepcja dla kobiet. Skorzystają na niej obywatelki w konkretnym przedziale wiekowym

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn

Naukowcy podczas badań nowego leku, testowali jego działanie na gryzoniach. Okazało się, że plemniki zostały u nich unieruchomione na około 2,5 godziny – po przyjęciu jednej dawki. Wszystkie dokonane próby zakończyły się powodzeniem. W żadnym przypadku nie doszło do zapłodnienia. A popęd seksualny nie obniżył się.

Niepokojące wyniki raportu: Jaka jest wiedza Polek na temat antykoncepcji?

Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn stworzone przez naukowców z National Institutes of Health nie wpływają na organizm bardzo szybko i zaczynają działań około godziny od przyjęcia leku. Inne hormonalne lub niehormonalne środki antykoncepcyjne dla mężczyzn potrzebują tygodni, aby obniżyć liczbę plemników lub uniemożliwić im zapłodnienie komórek jajowych – powiedziała jedna z naczelnych autorek badania, doktor Melanie Balbach. Wprowadzenie na rynek tabletek dla mężczyzn to prawdziwy przełom. Zespół już pracuje nad tym, aby inhibitory mogły nadawać się do stosowania u ludzi – oznajmił jeden z autorów badania, profesor Lonny Levin. W przeciwieństwie do pigułek dla kobiet, które muszą być przyjmowane codziennie, męskie odpowiedniki mogą być przyjmowane tylko wówczas, gdy byłoby to konieczne. Wszystko dzięki temu, że działanie leku zanika w kilka godzin.

Źródło: f5.pl