Psi węch fascynuje ludzi od lat. Naukowcy próbują ustalić, na jakie substancje reagują ich nosy. Ta historia jest dowodem na to, że psi węch działa lepiej niż najlepsze aparatury analityczne. Jest współczesną kontynuacją doniesień sprzed lat. Nie pierwszy raz pies, najlepszy przyjaciel człowieka, wpływa na koleje ludzkiego losu. Cztery łapy znowu odniosły sukces i uratowały życie kolejnej osobie.

Lauren Gauthier odkryła, że na jej nosie pojawiły się czerwone guzki. Zbagatelizowała sprawę. Uznała, że nie ma się czym martwić. Adoptowany przez nią pies ratunkowy nie chciał odpuścić i nieustannie węszył w okolicy jej nosa. I w ten sposób uratował jej życie.

ZOBACZ TEŻ: CAITLYN JENNER POKAZAŁA PRZERAŻAJĄCE ZDJĘCIA NOSA. DIAGNOZA JEST JEDNOZNACZNA

Victoria dotykała nosem mojego nosa, odchyliła się i spojrzała na mnie. Później znowu poczuła zapach i zaczęła mnie wąchać. Jej zachowanie było dziwne i zarazem niezwykłe. – tłumaczy Lauren.

Upór psa sprawił, że jego właścicielka w końcu zdecydowała się na wizytę u dermatologa. Lekarze zdiagnozowali raka skóry. Biopsja wykazała, że u kobiety rozwija się rak podstawnokomórkowy. Lauren jako nastolatka była wielką miłośniczką solarium.

ZOBACZ TEŻ: KOBIETA POKAZAŁA ZDJĘCIE TWARZY PO USUNIĘCIU CZERNIAKA. OSTRZEGA PRZED SOLARIUM

Idea, że psy mają możliwość wykrywania różnych nowotworów, jest słabo poznanym, ale dobrze udokumentowanym zjawiskiem. W historii medycyny istnieje kilka podobnych przypadków psich diagnoz. Lekarze nie są całkowicie pewni tego, co wykrywają psy, jednak obecne ustalenia opierają się na tym, że nowotwory wydzielają lotne związki organiczne, które są wyczuwalne przez wrażliwy psi zmysł węchu.

Według raportu opublikowanego w British Medical Journal Case Reports w 2013 roku psy wykrywały nowotwory pęcherza, piersi, jelita grubego, płuc, jajników i gruczołu krokowego, a także dzięki doskonałemu zmysłowi węchu, właśnie raka skóry.

ZOBACZ TEŻ: NAUKOWCY ALARMUJĄ: NIE SŁUCHAJCIE RAD GWYNETH PALTROW! UMIESZCZANIE KAWY W…

Autorzy raportu stwierdzili, że istnieje bardzo duża szansa, że w przyszłości psy mogą stać się stałymi bywalcami gabinetów dermatologicznych. Naukowcy pracują również nad stworzeniem elektronicznego nosa wzorowanego na psim nosie. Jeśli Twój pies koncentruje się szczególnie na konkretnej partii Twojego ciała, warto skonsultować to z lekarzem.