Perfumy damskie jako nieodzowny element każdej kobiecej toaletki, podobnie jak ich właścicielka lubią się zmieniać i dostosowywać do sytuacji. Perfumy orientalne, owocowe, szyprowe, unisex – w zależności od kompozycji zapachu, energetycznie możesz poczuć się o poranku, zmysłowo wieczorem, seksownie podczas całonocnej zabawy w klubie.

Z uwagi na to, że perfumy są wizytówką każdej kobiety, ich nuta zapachowa bardzo wiele może powiedzieć na temat jej charakteru, upodobań, czy guście. Czy istnieją perfumy idealne? Trudno, powiedzieć, gdyż każda z nas ma inne oczekiwania względem zapachu, dlatego dla każdej kobiety jej własna kompozycja jest tą jedyną i najpiękniejszą. Odpowiedni zapach perfum tak wiele mówi nie tylko o Twojej osobowości, ale także o…. aktualnej porze roku! Tak, to nie żart! Latem zazwyczaj sięgamy po lekkie, orzeźwiające zapachy o cytrusowej nucie, z kolei zimą stawiamy na cięższe, piżmowe akcenty.

Perfumy damskie – trwałe i intensywne 

Z uwagi na to, że rynek perfum damskich w Polsce jest ciągle wzbogacany o coraz to nowsze nuty zapachowe, wybór odpowiedniej kompozycji nie będzie stanowił dla każdej z nas żadnego problemu. Każda miłośniczka kobiecych zapachów może sięgnąć zarówno po wodę perfumowaną, wodę toaletową, perfumy niszowe a także tanie perfumy damskie. Droższe perfumy znanych marek jak Versace perfumy okazują się zazwyczaj lepszą inwestycją, gdyż ze względu na intensywność i trwałość zapachu utrzymują się na ciele nawet przez kilkanaście godzin. Wystarczy kilka kropel, by poczuć kompozycję, która będzie Ci towarzyszyć przez cały dzień.

Jeśli wiemy już, że damskie perfumy dostępne są w sprzedaży w ogromnych ilościach, poznajmy ich wszystkie kategorie, by wybrać dla siebie kompozycję idealną. W każdej perfumerii półki aż uginają się pod ilością wyjątkowych zapachów damskich, do których należą:

  • perfumy dla kobiet
  • wody toaletowe
  • wody perfumowane
  • wody kolońskie

Powyższe kategorie różnicuje intensywność i trwałość zapachu. Najdroższymi zapachami są te najtrwalsze, zawierające najwyższe stężenie olejków zapachowych, które wynosi 20-30% takie jak Good Girl Perfumy. Po wody perfumowane zawierające 15-20% olejków zapachowych sięgamy zazwyczaj wtedy kiedy oryginalne perfumy są dla nas zbyt drogie, jednak one także zapewniają nam świeżość przez cały dzień. Wody kolońskie w tej rozgrywce są najmniej aromatyczne – gdyż zawartość olejków zapachowych w ich przypadku to zaledwie 5%. Bez względu na rodzaj perfum, zawsze stanowią one wspaniały, wyczekiwany prezent, który możesz podarować mamie, siostrze, koleżance lub…samej sobie!

Nuty zapachowe – w czym tkwi sekret ich trwałości?

Trwałość damskich perfum jest zdeterminowany kilkoma czynnikami. Pierwszym jest rodzaj skóry – u niektórych osób ten sam rodzaj perfum będzie utrzymywał się dłużej, a u innych krócej. Dlatego w kwestii ich trwałości nie można sugerować się opinią znajomych, a własnymi doświadczeniami. Sprawdzając intensywność perfum na własnej skórze możesz zaobserwować jak długo dany zapach będzie Ci towarzyszył. Kolejnym czynnikiem wpływającym trwałość perfum jest rodzaj nut zapachowych, z jakich zostały skomponowane perfumy. Większość kompozycji zapachowych składa się z trzech rodzajów nut zapachowych, które różnią się między sobą intensywnością i trwałością.

Zapach perfum otwiera się nutami głowy, które są wyczuwalne natychmiast, wraz z rozpyleniem zapachu. Niestety, chociaż nuta głowy pojawia się jako pierwsza, to jest najmniej trwała, i choć jej zapach szybko się ulatnia – to właśnie ją czujemy podczas poznawania nowego zapachu. Krótko mówiąc, to na podstawie nut głowy dokonujemy wyboru konkretnych perfum. Aby dokładnie poznać daną kompozycję zapachową należy chwilę poczekać, aż nuty głowy się ulotnią, wówczas wyczujemy trwalsze nuty serca i bazy.

Charakter perfum określają nuty serca i to właśnie na ich podstawie możemy zidentyfikować czy dana kompozycja jest perfumami, wodą toaletową lub wodą perfumowaną. W większości zapachów nutami serca stają się aromaty kwiatów, owoców lub przypraw korzennych. Nuty serca w zależności od marki perfum utrzymują się na skórze przez kilka godzin.

Nuty bazy pojawiają się na końcu, gdyż są najcięższe i najtrwalsze, mogą być wyczuwalne nawet przez kilka dni. Do nut bazy zalicza się zapach piżma, ambry, skóry, wanilii, cedru i mchu dębowego.

Zapachy unisex – kompozycje dla par

Perfumy unisex to kompozycje, których nie determinuje płeć, zatem możesz z nich korzystać razem z partnerem. Powstałe na bazie uniwersalnych nut zapachowych, zapachy te wspaniale komponują się zarówno na damskiej jak i męskiej skórze, zapewniając obu płciom poczucie elegancji, pewności siebie i seksapilu.

Jeśli jednak nie zamierzasz dzielić się swoimi perfumami z drugą połówką, podaruj swojemu mężczyźnie kompozycję, obok której nie przejdzie obojętnie – perfumy Dior Sauvage są kwintesencją męskości, zdecydowania i odwagi.

 

Artykuł partnera