Oko podkreślone wyraźną, czarną kreską przy użyciu eyelinera – to makijaż, który nigdy nie wychodzi z mody. Kreska może być świetnym wykończeniem mocnego, wieczorowego makijażu oka, nadając spojrzeniu głębi i drapieżności. Może też występować samodzielnie – jako jedyny, ciemny akcent na jasnej powiece. – Taki klasyczny, minimalistyczny makijaż doskonale nadaje się na co dzień, do pracy.

Dla wielu pań jednak wykonanie idealnej kreski na powiece to nieosiągalny wyczyn. Pierwsza i najważniejsza rada dla pań, które sobie z tym nie radzą: ćwiczenie czyni mistrza! Nie ma bowiem recepty na namalowanie perfekcyjnej kreski za pierwszym razem. Ale po kolejnych próbach, kreska z pewnością będzie coraz bardziej równa i estetyczna.

Przystępując do nauki rysowania kreski warto jednak zastosować się do kilku ważnych wskazówek:

Rzecz pierwszorzędna – wybór odpowiedniego eyelinera. Warto przetestować kilka eyelinerów i wybrać taki, który najbardziej nam odpowiada – jest dla nas najprostszy w obsłudze. Najlepiej pytać o testery do wypróbowania na miejscu w drogeriach. Istnieją trzy podstawowe rodzaje eyelinerów:

1. Eyeliner z bardzo wygodnym aplikatorem w formie utwardzanej gąbeczki. (Takie eyelinery oferują m.in. marki: IsaDora, Inglot). Ma płynną konsystencję, ale nieco zagęszczoną. Świetny dla początkujących!
2. Eyeliner z bardzo cieniutkim pędzelkiem. (np. marki Sephora). Jego płynna, mocno rozrzedzoną konsystencja i precyzyjny pędzelek pozwala na wykonanie najbardziej cienkich, dokładnych kreseczek. Wymaga jednak wprawy.
3. Eyeliner w słoiczku – najbardziej profesjonalny kosmetyk – bardzo trwały, zwykle wodoodporny. Ma gęstą konsystencję: sztywnego żelu (Inglot) lub farby, wymagającej rozcieńczenia wodą (Kryolan). Dostępny we wszystkich kolorach. Do użycia takiego eyelinera potrzebne są dodatkowe, specjalne pędzelki, najlepiej z naturalnego włosia. Różnej wielkości pędzelki pozwolą na wykonanie fantazyjnych kresek o różnych grubościach. Wysokiej jakości pędzelek do eyelinera, z wygodnym zgięciem u nasady, oferuje marka Inglot (nr pędzla: 30T).

Perfekcyjna kreska

A teraz krótki kurs malowania kreski eyelinerem:

1. Przed przystąpieniem do użycia eyelinera, powieka powinna zostać dokładnie pokryta pudrem matującym. (Wcześniej możemy też pokryć powiekę odrobiną jasnego podkładu). Na tak przygotowanej powiece kreska na pewno utrzyma się dłużej.

Perfekcyjna kreska

2. Bardzo ważna czynność podczas malowania kreski, to naciągniecie powieki górnej. Dzięki temu, że skóra na powiece będzie napięta i wszystkie zmarszczki, załamania, wgłębienia zostaną rozciągnięte, kreska wyjdzie równa i nie odbije się w miejscach pofałdowanej skóry. Lekko przymykając oko, naciągnij powiekę palcami: jednym palcem naciągnij skórę na zewnątrz, drugim ku górze.

Perfekcyjna kreska

3. Kreskę zacznij rysować od wewnętrznego kącika oka – w tym miejscu kreska powinna być cieniutka i wybiegać spod spodu brzegu powieki górnej. Najgrubszy punkt kreski powinien znajdować się przy zewnętrznym kąciku. Wyciągnij lekko kreskę po za zewnętrzny kącik oka, wywijając ja ku górze i zwężając w ostry „dzióbek”. Pamiętaj!:
– Najlepiej wykonać kreskę jednym pociągnięciem pędzelka. Zazwyczaj przez dodatkowe poprawki powstają nierówności i plamki.
– Nie przyciskaj zbyt mocno pędzelka do powieki. Kreska powinna być malowana samą końcóweczką aplikatora.
– Maluj kreskę jak najbliżej linii rzęs, aby u nasady rzęs nie pozostały jasne prześwity. Jeśli jednak nie uda ci się idealnie wypełnić linii rzęs czernią, możesz dodatkowo spód brzegu powieki wypełnić eyelinerem lub czarną kredką.

Perfekcyjna kreska

4. Po namalowaniu kreski odczekaj jeszcze ok. 30 sekund z przymkniętym okiem i naciągniętą powieką, aby eyeliner idealnie wysechł. Jeśli otworzysz oko za wcześnie, kreska odbije się na powiece.

Perfekcyjna kreska

5. Przy malowaniu tak wyrazistej kreski na powiece, bardzo ważne jest dokładne wytuszowanie rzęs czarną maskarą. Starannie wytuszuj rzęsy, rozczesując je od nasady.

Perfekcyjna kreska

I tak oto uzyskujemy perfekcyjną kreskę.
Jeśli powiekę górną lub jej załamanie dodatkowo muśniemy pastelowym cieniem, uzyskamy pełny makijaż oka, uniwersalny na każdą okazję. Warto też eksperymentować z eyelinerami w różnych kolorach.

Perfekcyjna kreska