Koronawirus stał się problemem całego świata. W zaskakującym tempie rośnie liczba zarażonych, a kolejne państwa alarmują o nowych przypadkach wirusa. Podstawą do opanowania pandemii jest zachowanie bezpieczeństwa i częste mycie rąk.

Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem warto też zadbać o dezynfekcję przedmiotów, które dotykamy codziennie z dużą regularnością.

Koronawirus: trycholog radzi, jak często myć głowę w dobie pandemii

Koronawirus: lista przedmiotów do dezynfekcji

 

Telefon komórkowy

Większość z nas używa go regularnie, nie tylko do wykonywania połączeń i pisania wiadomości. Telefon stał się naszym źródłem informacji i rozrywki. Dlatego nawet jeśli starannie myjesz dłonie, a chwilę potem sięgniesz po smartfon, zarazki i bakterie znów rozprzestrzenią się po skórze.

Aby zdezynfekować telefon wystarczy wytrzeć jego powierzchnię ściereczką z mikrofibry. Następnie rozpyl środek do dezynfekcji w bezpiecznej odległości i ponownie przetrzyj telefon. Zwróć szczególną uwagę na obudowę.

Mila Jouravleva o tym, jak kostka lodu może pomóc w walce ze stresem wywołanym koronawirusem [wywiad]

Klawiatura od komputera

Szczeliny pomiędzy przyciskami w klawiaturze utrudniają utrzymanie jej w czystości. Gromadzi się tam sporo bakterii i zarazków. Aby ją wyczyścić, odłącz komputer od zasilania. Odwróć klawiaturę, by oczyścić z zalegających okruchów i kurzu, a następnie użyj sprężonego powietrza. Następnie wybierz środek dezynfekujący na bazie alkoholu i przetrzyj klawisze czystą ściereczką nasączoną w detergencie.

Klamki do drzwi i włączniki światła

Koronawirus utrzymuje się znacznie dłużej na metalach, dlatego dezynfekcja klamek jest bardzo istotna. W przypadku czyszczenia włączników światła, uważaj by płyn nie dostał się do wewnątrz.

Blaty kuchenne i krany

W okresie wzmożonego ryzyka zachorowania na koronawirusa, warto pamiętać także o dezynfekcji kuchni. Tu zazwyczaj rozpakowujemy zakupy lub odkładamy telefon i klucze po przyjściu do domu. Dlatego tuż po przyjściu z zewnątrz i umyciu dłoni pamiętajmy o wyczyszczeniu blatu kuchennego i kranu. To z pewnością pomoże zwiększyć nasze bezpieczeństwo.