Produkty nawilżające z filtrem SPF, do tej pory były uważane za skuteczny sposób na ochronę przed słońcem. Najnowsze badanie, którego wyniki ogłoszono podczas dorocznej konferencji Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów, sugerują coś zupełnie innego…

Korzystając ze specjalnie zmodyfikowanej kamery, która widzi promienie UV, naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu znaleźli dowody na to, że kremy nawilżające z SPF są dużo mniej skuteczne w blokowaniu promieniu UV, niż przypuszczano i na przykład w porównaniu do konwencjonalnych kremów przeciwsłonecznych.

Dlaczego tak się dzieje? Choćby dlatego, że ludzie nakładają cieńsze warstwy kremów nawilżających z filtrem SPF na twarz i nie rozprowadzają ich tak dokładnie, jak kremów przeciwsłonecznych.

ZOBACZ TEŻ: STOSUJESZ TABLETKI PRZECIWSŁONECZNE? EKSPERCI WYDALI OFICJALNY KOMUNIKAT!

Uczestników badania sfotografowano po nałożeniu kremu przeciwsłonecznego oraz kremu nawilżającego do twarzy SPF. Kiedy ochrona przed promieniami była skuteczna twarz wydawała się ciemniejsza.

Niestety kremy nawilżające z filtrem SPF nie sprawdzają się zbyt dobrze w ochronie przeciwsłonecznej. Nasze badania nie zakładają, że kremy nawilżające SPF nie działają wcale, a jedynie, że nie są skuteczne w takim samym stopniu jak tradycyjne kremy przeciwsłoneczne– tłumaczy Matthew Gass.

ZOBACZ TEŻ: DOMOWA MASECZKA, KTÓRA URATUJE SKÓRĘ, GDY PRZESADZISZ Z OPALANIEM!

Choć kremy nawilżające z filtrem SPF są skuteczne, nie zapewniają takiej samej ochrony przed słońcem jak standardowe kremy przeznaczone do opalania. Jeśli wybierasz się na wakacje, pamiętaj aby zabezpieczać się przed promieniami UV z głową.

Co o tym myślicie?

Ostrzegamy! Te kremy z filtrem nie chronią przed słońcem!