Spóźniający się okres to mało komfortowa sytuacja. Chociaż zmaga się z nią wiele kobiet, czas oczekiwania potrafi być stresujący. Istnieje wiele powodów, które są za to odpowiedzialne. W niektórych przypadkach może być to związane ze stresującym trybem życia czy dietą. Są też inne, mniej oczywiste powody, które powodują opóźnienie okresu. Poznaj wszystkie z możliwych opcji.

Przyczyny opóźnienia okresu

Podróżowanie to jedna z częstych przyczyn, które odpowiadają za opóźnienie okresu. Wiąże się to ze zmianą strefy czasowej i klimatycznej. W takiej sytuacji organizm musi zaadoptować się do nowej sytuacji, a to może potrwać nawet do kilku dni.

Zespół wstrząsu toksycznego, czyli cała prawda o tamponach

Zespół policystycznych jajników oraz inne choroby hormonalne takie jak: Hashimoto lub choroby tarczycy mogą powodować opóźnienie cyklu i nieregularnie pojawiające się krwawienia. To jednak nie jedyna z możliwych przyczyn. Bardzo często za ten stan odpowiada tryb, w jakim funkcjonujemy na co dzień. Stresujące środowisko, odczuwanie napięcia i nieregularne posiłki jedzone w biegu. To wszystko dobija się na zdrowi i gospodarce hormonalnej.

Wbrew pozorom dieta ma bardzo duży wpływ na regularność miesiączkowania. Przebywanie na rygorystycznej diecie, która nie zapewnia dostatecznej ilości kalorii, których potrzebuje organizm w ciągu dnia może być przyczyną problemu.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na opóźnienie okresu mogą być przyjmowane leki. W tym również tabletki antykoncepcyjne. Funkcjonowanie układu hormonalnego ulega zmianie po ich odstawieniu. Dlatego zawsze w takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem.

Czy stosowanie tamponów na noc jest bezpieczne dla zdrowia?

Nadmierny wysiłek fizyczny i obciążające ćwiczenia to także jedna z przyczyn tej sytuacji. Nadmierne przemęczenie oraz brak energii to sygnał dla organizmu, by opóźnić cykl.

Przedwczesna menopauza, która jest znana również pod nazwą pierwotnej niewydolności jajników, to kolejna z możliwych przyczyn. Jest ona jednak mało prawdopodobna, ponieważ choruje na nią około 1% kobiet. To sytuacja, kiedy kobieta przechodzi menopauzę przed 40 rokiem życia. Może się to zdarzyć w wieku nastoletnim, ale nie jest to regułą. Do sytuacji może również dojść w wieku 20-30 lat, kiedy następuje zanik czynności jajników. Może być to uwarunkowane genetycznie, inną przyczyną są także choroby autoimmunologiczne.

Eksperci alarmują: Nigdy nie farbuj włosów tuż przed okresem

Niezależnie od tego czy opóźnienie okresu może być wynikiem któregokolwiek z wymienionych czynników, w razie wystąpienia problemu, najlepiej jest skonsultować to z lekarzem. Specjalistyczna pomoc to rozwiązanie, dzięki któremu znajdziesz prawdziwą przyczynę i podejmiesz odpowiedni rodzaj leczenia.