Świat żegna legendarną artystkę. „Królowa rock and rolla” Tina Turner zmarła po długiej chorobie w swojej posiadłości w Kusnacht w Szwajcarii. Odeszła w wieku 83 lat.

Nie żyje Tina Turner

Piosenkarka Tina Turner zmarła po długiej i wyczerpującej chorobie w swoim domu niedaleko Zurychu. „Tina Turner, 'Królowa Rock’n’Rolla’ zmarła dziś spokojnie w wieku 83 lat po długiej chorobie w swoim domu w Kusnacht niedaleko Zurychu w Szwajcarii. Wraz z nią świat traci legendę muzyki i wzór do naśladowania” – tak brzmi treść oficjalnego oświadczenia, które obiegło media w środę wieczorem 24 maja. Informacja o śmierci artystki pojawiła się również na oficjalnym koncie w mediach społecznościowych: „Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o odejściu Tiny Turner. Swoją muzyką i bezgraniczną pasją życia oczarowała miliony fanów na całym świecie i zainspirowała przyszłe gwiazdy. Dziś żegnamy drogiego przyjaciela, który pozostawił nam wszystkim swoje największe dzieło: swoją muzykę. Całe nasze serdeczne współczucie kierujemy do jej rodziny. Tino, będzie nam Ciebie bardzo brakowało”.

Kariera muzyczna Tiny Turner

Tina Turner była wyjątkową artystką z charakterystyczną, chropowatą barwę głosu i niesamowitą ekspresją. Na koncertach gromadziła tłumy fanów, a sam Mick Jagger przyznał się do tego, że to właśnie piosenkarka była dla niego jedną z najważniejszych inspiracji podczas występów na żywo. Czerpał z jej energicznych ruchów i niesamowitej charyzmy. Imponująca kariera muzyczna artystki rozpoczęła się jeszcze w latach 50. Pierwsze utwory nagrywała z mężem Ike’em Turnerem. Sławę przyniosły jej piosenki: „Proud Mary” oraz „River Deep”. Wiele lat później okazało się, że Ike stosował wobec niej przemoc fizyczną i psychiczną. Tina z pierwszym mężem rozwiodła się w 1978 roku.

Tina Turner piosenki

Podczas muzycznej kariery sprzedała ponad 100 milionów płyt. Była wielokrotnie nagradzana i zgromadziła aż osiem statuetek Grammy. Jej największe hity, dzięki którym zyskała miano artystki wszech czasów to m.in.: „The Best”, „What’s Love Got to Do with It”, „We Don’t Need Another Hero” oraz „Private Dancer”.  Tina Turner nagrała również piosenkę „GoldenEye”, która była głównym utworem filmu o agencie Jej Królewskiej Mości Jamesie Bondzie z 1995, w którym w główną rolę wcielił się Price Brosnan.

Tina Turner choroba

Artystka zakończyła karierę muzyczną w 2009 roku, jednak nie mogła liczyć na spokojny odpoczynek od estrady. W ostatnich latach miała bowiem wiele problemów zdrowotnych. W 2013 roku przeszła udar, a niedługo potem usłyszała diagnozę o raku jelita grubego. Zmagała się też z niewydolnością nerek, która była następstwem nadciśnienia. W 2017 roku przeszła przeszczep. Dawcą był jej drugi mąż – Erwin Bac, z którym wzięła ślub w 2013 roku. Wspólnie zamieszkali w Szwajcarii. Bezpośrednia przyczyna śmierci artystki nie została podana w oficjalnym komunikacie.

Piosenkarka w ostatnim czasie przeszła dwie rodzinne tragedie. W 2018 roku życie odebrał sobie jej 59-letni starszy syn Craig, zaś cztery lata później zmarło jej drugie dziecko – młodszy syn Ronnie.

Utwór R.E.M. “Everybody Hurts” wybrany najsmutniejszą piosenką wszech czasów

Hołd dla Tiny

Wielu wybitnych artystów żegna Tinę Turner. „Królowej rock and rolla” oddają hołd muzycy, aktorzy, sportowcy oraz znane osobistości i światowi przywódcy:

„Straciliśmy jedną z najbardziej ekscytujących i elektrycznych wykonawczyń na świecie. Absolutna legenda na scenie i na płytach. Była niedościgniona. Kondolencje dla Erwina i jej rodziny. Najsmutniejsza wiadomość” – napisał Elton John.

„Była naprawdę niezwykle utalentowaną artystką i piosenkarką. Była inspirująca, ciepła, zabawna i hojna. Bardzo mi pomogła, kiedy byłem młody, nigdy jej nie zapomnę” – napisał Mick Jagger za pośrednictwem Twittera.

Prezydent Szwajcarii Alain Berset również wyraził swój żal i pożegnał wielką gwiazdę muzyki: „Ze śmiercią Tiny Turner świat stracił ikonę. Pozostaną jednak jej piosenki i wiele wspomnień”. Z kolei były prezydent USA Barack Obama wspomniał w swoim wpisie, że „światło artystki nigdy nie zgaśnie” , a cały świat oddaje cześć królowej.