Obgryzanie paznokci- problem ten towarzyszy mi odkąd pamiętam. Poobgryzane paznokcie i nieestetyczny wygląd dłoni miały wpływ na moją samoocenę oraz poczucie własnej wartości. Mój problem próbowała rozwiązać nie tylko moja mama, pozostali członkowie rodziny, ale i szereg przyjaciół i znajomych. Nie jestem w stanie zliczyć, ile razy podnosiłam rękawice do walki z zaburzeniem, które towarzyszy mi do dzisiaj.

Obgryzione paznokcie. Problem, który zaczyna się w głowie

Do obgryzania paznokci i skórek nigdy nie podchodziłam tak poważnie, jak dzisiaj. A borykałam się nie tylko z obgryzaniem, ale i nazwijmy to nerwowym odrywaniem. Nie powiem wam, ile razy tamowałam krew, która płynęła spod paznokci oraz ile razy nie mogłam podjąć się wykonania choćby zwyczajnych obowiązków ze względu na zakrwawione palce. Tak, moje obgryzanie skórek, często kończyło się również na odrywaniu skóry z opuszek palców. Całymi płatami. Obgryzione paznokcie i okropne palce towarzyszą mi od zawsze.

ZOBACZ TEŻ: DLACZEGO OBGRYZANIE PAZNOKCI JEST TAKIE ZŁE

Wszystko zmieniło się, gdy przeczytałam o onychofagii. O nałogu, który wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i nie tylko, bowiem istnieje również szereg konsekwencji psychologicznych.

Obgryzanie paznokci u dzieci

To zaburzenie psychiczne z grupy obsesyjno-kompulsywnych, które dotyka nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Problem pojawia się między 4 a 6 rokiem życia. Wcześnie prawa? Mimo że moja mama próbowała zwalczyć dziecięce zaburzenie, podsuwając mi na przykład lakier przeciw obgryzaniu paznokci dla dzieci, problem ten przeszedł ze mną etap dojrzewania oraz wkroczył ze mną w dorosłość. Dziś jako świadoma, trzydziestoletnia kobieta wciąż miewam niekontrolowane ataki zdzierania paznokci i skórek.

Według źródeł do dziś nie ustalono, skąd dokładnie bierze się ten nawyk. W opracowaniach naukowych najczęściej podawanymi przyczynami obgryzania są zaburzenia osobowości, niekontrolowane emocje, stres, problemy neurologiczne, uwarunkowania genetyczne, niedobór witamin, a nawet zażywanie narkotyków.

ZOBACZ TEŻ: METODY NA OBGRYZANIE PAZNOKCI

Obgryzanie paznokci u dzieci może być powiązane ze sferą psychiczną, aczkolwiek nie musi. Istnieje duża szansa, że jeśli dziecko nie doświadczyło ciężkich dla jego psychiki sytuacji, trudnych dla malucha życiowych zmian lub stresu, robi to po prostu zupełni nieświadomie, z nudów.

Skutki obgryzania paznokci

Paznokcie po obgryzaniu wyglądają nieestetycznie, do tego nie trzeba nikogo przekonywać. Skutki obgryzania paznokci wiążą się przede wszystkim z trwałym uszkodzeniem płytki paznokcia, wadą zgryzu oraz chorobami zakaźnymi. Paznokcie obgryzane latami ulegają zniekształceniu.

Tego typu natręctwa obniżają poczucie wartości, pewności siebie, samoocenę, a w konsekwencji utrudniają funkcjonowanie społeczne. Nastolatki, a także dorosłe kobiety często rezygnują z aktywności związanych z pielęgnacją oraz upiększania dłoni lakierami, czy choćby biżuterią.

Zatem, jak nie obgryzać paznokci?

Nie potrafię udzielić wam jednoznacznej odpowiedzi, ale jestem w stanie dać wam szereg wskazówek, z których sama wielokrotnie korzystałam. Co zrobić, żeby nie obgryzać paznokci? Sposobów na obgryzanie paznokci jest wiele. Przede wszystkim musisz przejąć kontrolę nad tym, co robisz. Niestety. Oglądając ulubiony serial, musisz się pilnować. Jeśli nie jesteś w stanie nad tym panować, rzeczywiście możesz sięgnąć po gorzki lakier, który niesympatycznie przypomni o problemie, jak tylko Twoje paznokcie znajdą się w okolicach ust.

ZOBACZ TEŻ: MANICURE JAPOŃSKI. NAJLEPSZA OPCJA DLA TYCH, KTÓRZY KOCHAJĄ NATURALNE PAZNOKCIE?

Drugim sposobem jest przedłużenie obgryzionych paznokci. Po pierwsze paznokcie i skórki nie zachęcają do odrywania odstających elementów, po drugie mają inną strukturę. Są dużo twardsze niż naturalne paznokcie. Po trzecie estetycznie wyglądające dłonie są pewnego rodzaju motywacją do zaprzestania obgryzania.

Skoro uzgodniłyśmy już, że obgryzanie paznokci i skórek to forma zaburzenia może warto udać się do specjalisty i skonsultować przyczynę takiego stanu rzeczy? Być może twoja obsesja leży głębiej, niż myślisz.

W sieci widnieje mnóstwo ogłoszeń salonów, które oferują rekonstrukcję obgryzionych paznokci. Udając się do takiego miejsca, nie musisz obawiać się oceny ze strony ekspertek. Z tego powodu i ja wielokrotnie rezygnowałam. No bo jak to wytłumaczyć, jak pokazać coś takiego i jak rozmawiać o tym wstydliwym temacie?

Czy najlepszą metodą będą żele na obgryzione paznokcie, czy też hybryda na obgryzione paznokcie uzgodnisz w salonie. Jeśli już zdecydujesz, który sposób wybierasz, od razu umów się na wizytę drugą. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że nie zedrzesz preparatów nałożonych na paznokcie, jak zwykłaś robić to z paznokciami naturalnymi.

ZOBACZ TEŻ: WSZYSTKO, CO CHCIAŁABYŚ WIEDZIEĆ O PAZNOKCIACH HYBRYDOWYCH, A BOISZ SIĘ ZAPYTAĆ

Jak zapuszczać paznokcie po obgryzaniu? To metoda prób i błędów, ale skoro mniej więcej ustaliłyśmy już przyczyny, znamy dostępne metody leczenia oraz wiemy, że nie ma się czego wstydzić, warto działać! I nie zniechęcać się małymi wpadkami.

Z obgryzania paznokci nie da się wyleczyć w stu procentach. Demona można uśpić, ale czy da się go pozbyć raz na zawsze? Być może kiedyś będę mogła odpowiedzieć na to pytanie. Tymczasem czekam na wasze komentarze. Wy też mierzycie się z tym problemem?

A może udało się wam wyleczyć obgryzanie?