Fakt jest taki: nic lepiej nie wiąże zanieczyszczeń i sebum, niż olej właśnie (wszak mydła robi się m.in. z tłuszczu!). OCM (Oil Cleansing Method) to stara metoda polegająca na oczyszczaniu twarzy naturalnymi olejkami. Dlaczego kobiety ją stosują? Bo dzięki niej skóra nie jest ściągnięta, za to miękka i promienna. Nie odzieramy jej z naturalnej warstwy ochronnej, dzięki czemu płytkie zmarszczki spłycają się lub znikają zupełnie. Brzmi obiecująco, prawda? Dlaczego by więc nie sprawdzić metody, która służy tak wielu kobietom?

Jeśli boisz się olejów, bo np. masz tłustą skórę, uspokajamy: one nie pogorszą jej stanu, o ile dobierzesz preparat do rodzaju cery. Trzymamy się zasady: olej bazowy + olej rycynowy. Baza oraz proporcje będą różne.

Skóra sucha: 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego
Skóra normalna i mieszana: 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego
Skóra tłusta: 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego

Ważne! Nie stosujemy samego oleju rycynowego, bo może bardzo wysuszyć skórę.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z OCM, stosuj tylko jeden rodzaj oleju bazowego. Później możesz eksperymentować i mieszać je, ale z wielu względów sprawdzają się najprostsze mieszanki. Oleje powinny być naturalne, nierafinowane, z pierwszego tłoczenia. I koniecznie bez parafiny.
Oczyszczanie twarzy olejami - OCM - co to jest?

Skóra tłusta polubi: olej jojoba, lniany, z orzechów włoskich, z konopii, czarnuszki

Skóra trądzikowa: olej z krokosza barwierskiego, możesz dodać odrobinę (czyli kilka kropli jako dodatek do oleju bazowego!) olejku z drzewa herbacianego lub oleju tamanu

Skóra normalna: awokado, ze słodkich migdałów, z pestek granatu,

Skóra dojrzała i sucha: olej migdałowy, arganowy, różany, z kiełków pszenicy, z pestek winogron, z ogórecznika, awokado, z pestek moreli, olejek makadamia

Skóra naczynkowa: olej z orzechów laskowych, kocanki
Oczyszczanie twarzy olejami - OCM - co to jest?
Przystępujemy do oczyszczania:

Przygotuj sobie niewielki, czysty ręczniczek (bawełniany, może być to kawałek pieluszki tetrowej). Rozcieramy olejek w dłoniach i masujemy skórę. To idealny moment, by wykonać np. masaż Tanaka. Następnie moczymy ręcznik w bardzo ciepłej wodzie i nakładamy na twarz. Gdy ręcznik nieco przestygnie, zdejmujemy go i płuczemy. Powtarzamy 2-3 razy, na końcu delikatnie wycieramy twarz z oleju, uważając, by nie trzeć. Na końcu płuczemy zimną wodą.

Kiedy uważać z OCM:

Gdy masz naczynkową skórę – ciepło może powodować rozszerzenie.
Gdy masz ropny trądzik.

Gdy masz skłonności do tworzenia się podskórnych krost (wtedy OCM nie powinien zbyt długo trwać).

Jeśli masz wrażenie, że skórą wciąż jest niedostatecznie oczyszczona, przetrzyj ją płynem micelarnym.

Możesz stosować sam olejek bazowy (bez dodatku rycynowego) jako pierwszy etap demakijażu – wówczas jednak może być konieczne oczyszczanie skóry innymi produktami, np. wspomnianym płynem micelarnym.
Dobór olejków i ich proporcji to sprawa umowna – dobrze jest obserwować skórę. Bywa i tak, że tłuste skóry dobrze tolerują masaż trwający nawet kilka minut, inne reagują pogorszeniem stanu.

Efekty OCM

Po paru tygodniach zauważysz, że suche skórki zniknęły, skóra produkuje mniej zbędnego sebum, a jednocześnie jest miękka i nawilżona. Wiele osób chwali się znaczną redukcją zaskórników lub całkowitą ich eliminacją. Możesz później pominąć wklepywanie kremu – sam olejek dostatecznie nawilży nam skórę. Jeśli pominiesz ostatni etap OCM, czyli nakładanie zimnego ręcznika, możesz zamiast tego nałożyć maseczkę z glinki.

Jakie oleje polecamy?

To ważna rzecz – kupuj tylko sprawdzone produkty i czyste oleje (czyli bez domieszek). My polecamy olejki marki Delawell czy L’Orient.