Ochrona przeciwsłoneczna to kluczowa kwestia w letniej pielęgnacji ciała. Nawet w pozornie pochmurny dzień powinniśmy pamiętać o kremach z filtrem, tak samo jak w upalne tygodnie, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni. Ale oprócz samego stosowania kosmetyków warto też zwrócić uwagę na to, jaka ilość zapewni nam odpowiednią ochronę.

W rzeczywistości wiele osób, nawet jeśli stosuje krem z filtrem, nakłada niedostateczną ilość. W związku z tym kosmetyk nie działa w takim stopniu jak powinien. Eksperci zalecają, by przeciętna dorosła osoba użyła co najmniej 6 łyżek kremu na całe ciało, by zyskać odpowiednią ochronę przeciw szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

ANTYPERSPIRANT NIE DZIAŁA? PRAWDOPODOBNIE STOSUJESZ GO W NIEPRAWIDŁOWY SPOSÓB

Brytyjskie Stowarzyszenie Dermatologów wydało oświadczenie, w którym szczegółowo rozpisane zostało jakie dawki kremu odpowiadają wybranym partiom ciała. Na twarz i szyję zaleca się zastosowanie około pół łyżeczki kosmetyku.
Badanie wykazało także, że podczas codziennego stosowania kosmetyków z filtrem wiele osób zapomina o nałożeniu balsamu również na ramiona. Tymczasem ilość kosmetyku, która zapewni odpowiedni poziom ochrony to jedna, pełna łyżka.

Podobne proporcje dotyczą nóg (po jednej łyżce kosmetyku na każdą) oraz pleców i brzucha, jeśli ta część ciała pozostaje odsłonięta.

Ochrona przeciwsłoneczna powinna obejmować także inne obszary ciała, o których zazwyczaj zapominamy. Chodzi tu o usta, a także powieki, skronie, kark oraz pięty.

Podane proporcje są tylko wskazówką, jednak 6 łyżek kremu na całe ciało stanowi minimalną ilość, której każdy z nas powinien przestrzegać.

JAK NIE POCIĆ SIĘ PODCZAS UPAŁÓW? OTO KILKA SPOSOBÓW, W TYM JEDZENIE…CZEKOLADY

W kwestii ochrony przeciwsłonecznej ważne jest również to, by po zastosowaniu kremu odczekać co najmniej pół godziny przed wyjściem na słońce. W przeciwnym razie poziom ochrony może znacząco się zmniejszyć. Oprócz tego, należy pamiętać także o tym, by aplikować krem co dwie godziny, w szczególności, gdy większość dnia przebywamy na zewnątrz, gdzie jesteśmy najbardziej narażeni na działanie promieni słonecznych.