Chcesz zrzucić kilka kilogramów. Odmawiasz sobie kolejnego ciastka, rezygnujesz z posiłków, starasz się jadać tylko produkty typu light a waga ani drgnie?

Na temat odchudzania powstało wiele mitów. Najwyższa pora rozprawić się z najpopularniejszymi z nich.

Rezygnując ze śniadania schudnę szybciej

Nie, nie, nie i jeszcze raz nie! To najczęściej popełniany błąd w trakcie odchudzania. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. „Wyposzczony” po nocy organizm potrzebuje energii, aby przyspieszyć metabolizm i prawidłowo funkcjonować przez cały dzień. Jeśli nie zjesz śniadania, masz większe szanse na to, że w ciągu dnia nadrobisz zaległości a co gorsze, będziesz objadać się wieczorem, a to już prosta droga do zbędnych kilogramów.

Produkty light są nietuczące

Nie wszystkie produkty light są rzeczywiście niskokaloryczne. Jeśli porównamy ilość kalorii znajdujących się w produkcie zwykłym i typu light przekonamy się, że różnica jest niewielka. Często w takich produktach tłuszcz jest zastępowany równie kalorycznymi składnikami.

Owoce mogę jeść bez ograniczeń, bo mają mało kalorii

Kolejny mit. Owoce wprawdzie nie mają dużo kalorii, ale spożywane w nadmiarze mogą spowodować, że przytyjesz. Niektóre z owoców np. gruszki winogrona czy banany posiadają sporą ilość cukru. Jedno jabłko to zdrowa przekąska, ale już cztery, to prawie posiłek. Wprowadź owoce do swojej diety, ale w rozsądnych ilościach.

Jedząc dwa posiłki w ciągu dnia szybciej osiągnę wymarzoną wagę

Wręcz przeciwnie. Omijanie posiłków spowalnia metabolizm i sprzyja jedynie magazynowaniu dostarczonych pokarmów oraz większemu apetytowi przy następnym posiłku. Organizm lepiej strawi częstsze, ale mniejsze posiłki niż jednorazową bombę kaloryczną.

Głodówka to najszybszy sposób na schudnięcie

Nieprawda. Popularne ostatnio jednodniowe głodówki nie sprawią, że schudniesz a jedynie osłabią organizm i rozregulują metabolizm. Natomiast podczas kilkudniowej głodówki tracimy nie tylko zbędną tkankę tłuszczową, ale także mięśnie, co obniża przemianę materii nawet o 25 procent.

Nie jem ziemniaków, bo są tuczące

Kolejne nieprawdziwe stwierdzenie. Ziemniaki mają mało kalorii (60 kcal na 100 g), tuczy to, co do nich dodajesz, np. sos, śmietana czy masło. Zamiast całego talerza, zjedz dwa lub 3 ziemniaki.

Zanim zdecydujesz się rozpocząć dietę musisz pamiętać, że nie wystarczy tylko chwilowa zmiana sposobu odżywiania. Aby schudnąć i na zawsze cieszyć się szczupła sylwetką, musisz zmienić swój stosunek do jedzenia. Pozbyć się złych nawyków żywieniowych i wprowadzić nowe, zdrowe przyzwyczajenia.