Są osoby, które po wypiciu filiżanki cappuccino potrafią udać się na drzemkę i mieć całkiem przyjemny wypoczynek. Niektórzy jednak reagują na kofeinę zupełnie inaczej i nawet kilka łyków kawy może powodować u nich nieprzyjemne skutki.

Dieta SIRT, z której korzysta Adele wciąż zyskuje na popularności. Co ją wyróżnia? Mamy przykładowe menu!

Według amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) zalecana dawka spożycia powinna wynosić nie więcej niż 400 miligramów kofeiny dziennie, ale próg tolerancji na kofeinę może się znacznie różnić w zależności od osoby. Jak więc naprawdę możemy określić, jaka jest maksymalna ilość kawy, którą powinniśmy wypić w oparciu o nasze indywidualne potrzeby?

Co wspólnego ma kawa ze zmarszczkami?

Ile kawy można pić dziennie?

Zbyt duża ilość kawy odbija się negatywnie na jakości snu i ogólnym samopoczuciu. Istnieją wyraźne oznaki, które wskazują na to, że organizm przyjął zbyt dużą ilość kofeiny. Można do nich zaliczyć przede wszystkim: ogólne rozdrażnienie, zdenerwowanie, mdłości, odczuwanie niepokoju oraz bóle głowy i przyspieszone bicie serca oraz częstsze oddawanie moczu.

Pokarmy, które są reklamowane jako zdrowe propozycje śniadań. Według dietetyków lepiej omijać je szerokim łukiem

Samo zdefiniowanie stwierdzenia zbyt dużej ilości kawy może się drastycznie różnić w zależności od konkretnej osoby i jej wrażliwość oraz stopnia nietolerancji kofeiny. Najlepszym sposobem na ustalenie odpowiedniej dawki jest obserwacja organizmu lub konsultacja z lekarzem. Warto również zauważyć, że kofeina może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami lub schorzeniami. Jeśli jednak uwielbiasz smak kawy możesz rozważyć picie jej bezkofeinowego odpowiednika.