Nie wiesz, co robić z wolnym czasem? Wracasz do domu i zamiast zrobić coś produktywnego, rzucasz się na łóżko, odpalając kolejny odcinek serialu? Podpowiemy ci, co zrobić, by nie marnować czasu.

JAK ZADBAĆ O SPOKÓJ DUCHA, WYCISZYĆ SIĘ I POZBYĆ NEGATYWNYCH EMOCJI W 10 MINUT?

Na nudę narzekają zazwyczaj młode osoby, które dopiero rozpoczęły pracę. Nie posiadają rodziny i po powrocie do domu, zmęczeni, zastygają na kanapie, spędzając długie godziny na przeglądaniu Instagrama. I nagle wieczorem odzywają się wyrzuty sumienia – „znowu zmarnowałam kolejny dzień”. Po czym scenariusz się powtarza, mimo złożonej sobie obietnicy, że nadchodzący dzień wykorzystasz na maksa.

Jak wyrwać się z tej stagnacji?

Jeśli czekasz, aż motywacja sama do ciebie przyjdzie, rozczarujemy cię. To ty musisz znaleźć w sobie siłę do podjęcia jakiejś aktywności. Skończ więc z odkładaniem wszystkiego na później i przejmij kontrolę nad swoim życiem, bo masz je tylko jedno.

Jak więc wykorzystać wolny czas, by nie mieć poczucia, że go zmarnowaliśmy? Nie musisz od razu wyruszać na podbój Mount Everestu, wystarczą małe, proste czynności.

Posprzątaj

Rozglądasz się po pokoju i natychmiast tracisz resztki motywacji? Bałagan wokół nas jeszcze bardziej pogarsza podły nastrój, który dopada nas w trakcie nudy – pogłębia irytację i poczucie bezsilności. Posprzątaj bałagan, jaki panuje wokół – wreszcie się czymś zajmiesz, poczujesz dumę z wykonanego zadania, a panujący wokół ciebie ład od razu poprawi ci humor.

Przemebluj pokój

Nawet drobne zmiany potrafią przynieść wielkie efekty. Przestaw lustro, szafkę, czy biurko – taki powiew świeżości da ci motywację do wprowadzenia kolejnych zmian w swoim życiu oraz da „kopa” energii do działania.

Skończ z rozpraszaczami

Po powrocie do domu planowałaś, że wreszcie pójdziesz pobiegać, ale „na chwilę” sięgnęłaś po telefon i nagle za oknem zrobiło się ciemno… – znasz ten scenariusz? Zastanów się, co jeszcze cię rozprasza i pozbądź się tego – oczywiście nie bierz tego dosłownie i nie wyrzucaj telefonu przez okno. Po powrocie z pracy, włącz dźwięk w telefonie, a następnie schowaj go w torebce. Dzięki temu nie będzie cię kusić żeby po niego sięgnąć, ale usłyszysz też każde połączenie – nie musisz się więc martwić, że nie odbierzesz ważnego telefonu…

Zastanów się, co możesz dla siebie zrobić

Jako dziecko marzyłaś o tym, by jeździć konno? Nic straconego, teraz nareszcie masz możliwość spełnić swoje marzenie. Zapisz się na jazdę konną, kurs hiszpańskiego, czy inne produktywne zajęcie, które nie tylko wypełni ci czas, ale przede wszystkim przyniesie przyjemność. Poświęć chwilę na zastanowienie się, co możesz dla siebie zrobić, co sprawia ci radość, czego chciałabyś się nauczyć. A kiedy już to znajdziesz – nie zwlekaj – tylko jak najszybciej zabierz się do działania. Jeśli tłumaczysz się ograniczonymi finansami – przestań. W dobie internetu dostępnych jest wiele darmowych lub bardzo tanich kursów online.

Zrób porządki w szafie

Twoja szafa aż ugina się od ubrań? Zrób w niej porządki. Grube swetry schowaj na samo dno, a ubrania, których już od dawna nie miałaś na sobie oddaj potrzebującym. W ten sposób zyskasz miejsce na nowe ubrania i kolejne zadanie do wykonania – zakupy!

Gotuj

Jesz niezdrowo, bo nie masz czasu przygotowywać zdrowych posiłków? Nie ma tak łatwo, w twoim przypadku ta wymówka nie działa. Wykorzystaj wolny czas i przygotuj zdrowe posiłki do pracy. Popracujesz nad swoimi zdolnościami kulinarnymi, zadbasz o zdrowie i szczupłą sylwetkę – musimy cie dalej namawiać?

Przeczytaj książkę

Na twojej półce na pewno zgromadziła się sterta książek, które od dłuższego czasu chciałaś przeczytać. Nie odkładaj tego na później i wreszcie weź je do ręki. Wciąż możesz leżeć na kanapie, ale uczucie zmarnowanego czasu odejdzie w zapomnienie.

DLACZEGO TAK BARDZO LUBIMY SIĘ WZAJEMNIE OCENIAĆ, ZAMIAST WSPIERAĆ I DOPINGOWAĆ?

Jak widzisz wcale nie potrzeba wiele wysiłku, by produktywnie spędzać czas i raz na zawsze pożegnać się z wyrzutami sumienia. Pamiętaj jednak, że nuda też jest OK – pod warunkiem, że dopada nas tylko na chwilę.