Nudzisz się? Nie wiesz, co robić z wolnym czasem? Nic się nie dzieje. Według psychologów nuda ma znaczenia dla naszego zdrowia i jest dobrym kreatorem do działania. Oto 5 korzyści z nicnierobienia.

Czym jest nuda? To nic innego jak stan emocjonalny charakteryzujący się poczuciem wewnętrznej pustki, jednostajnością czy po prostu brakiem chęci do działania.

„Osoby zestresowane odczuwają wiele napięć w ciele, a twarz to istna mapa stresu”. Marta Kucińska o zachowaniu równowagi między ciałem, duszą i umysłem

Według specjalistów wcale nie musi oznaczać czegoś złego dla naszego samopoczucia. Jeżeli tylko mamy możliwość korzystania z takiego stanu rzeczy, to należy tak robić. Nuda pozwala dbać o zdrowie psychiczne, a swobodny przepływ myśli pobudza kreatywność.

5 korzyści, jakie przynosi nuda:

Poprawia zdrowie psychiczne

W dobie totalnej cyfryzacji i wszechobecności mediów można powiedzieć, że nuda jest pożądana. Mózg człowieka jest przeładowany natłokiem informacji z każdej strony. Od komputerów i telewizji po smartfony, z którymi ciężko się rozstać choćby na chwilę. Nuda może być świetnym sposobem na zresetowanie myśli, odstresowanie się i zrobienie sobie odpoczynku od codziennych wiadomości.

Wpływa na kreatywność

Gdy nie mamy nic do robienia, nasze myśli swobodnie wędrują i dzięki temu pobudzamy wyobraźnię. Sama chęć ucieczki przed stanem nudy pobudza kreatywność, która może być później motorem napędowym do kolejnych działań. Obijanie się to również czas, gdzie nasza wyobraźnia — bez zewnętrznych bodźców — może nam pomóc w rozwiązywaniu problemów.

Nuda motywuje do działania

Nie jest tajemnicą, że gdyby nie nuda, nie byłoby wielu odkryć i osiągnięć. Dzięki niej jesteśmy bardziej inteligentni i chętni, by poznawać nowe rzeczy. Nuda wpływa na to, że cały czas jesteśmy otwarci na „coś nowego”. Mówiąc krótko — prowokuje do ciągłego działania.

Pozwala osiągnąć nowe cele

W momencie, gdy nic nie robimy, jesteśmy niezadowoleni z aktualnego stanu rzeczy. To moment, w którym nie realizujemy tego, co chcielibyśmy robić. Dzięki nudzie nabieramy chęci do odkrywania nowych celów, które spełniają nasze oczekiwania.

Uczy samokontroli

Nuda wbrew pozorom może być dobrym momentem na wykształcenie w sobie zdolności do koncentracji i skupienia uwagi. Zdaniem specjalistów radzenie sobie z nudą jest sposobem do nauki samokontroli czy refleksji nad samym sobą.