Jak się okazuje noszenie maseczki zwiększa atrakcyjność – twierdzą naukowcy z Cardiff University. Mężczyźni zakrywający twarz ze względów ochronnych są bardziej atrakcyjni dla kobiet.

Nie jest tajemnicą, że pandemia koronawirusa zmieniła nasze postrzeganie rzeczywistości. Według badań wpłynęła również na… wygląd.

Koronawirus może sporo namieszać w Twoim… okresie. Jak COVID-19 wpływa na cykl menstruacyjny?

Maseczki zwiększają atrakcyjność u mężczyzn

Z badań naukowców z Cardiff University wynika, że noszenie maseczek zwiększa atrakcyjność w przypadku obu płci. Szczególnie dotyczy to mężczyzn, którzy wyglądają lepiej w oczach kobiet.

Wyniki eksperymentu opublikowano na łamach czasopisma „Cognitive Research: Principles and Implications”. Do podobnych wniosków jeszcze przed pandemią w 2016 roku doszli japońscy badacze, którzy swoje dane przedstawili w „i-Perception”. W „Kraju Kwitnącej Wiśni’ noszenie maseczek sanitarnych przez osoby chore jest czymś naturalnym. Pandemia spowodowała, że dało się porównać stan przed i po globalnych zmianach.

Kobiety sprawdzają atrakcyjność płci przeciwnej

Eksperyment brytyjski przeprowadzono jeszcze w lutym 2021 roku, a jego celem było sprawdzenie, jak zakrycie twarzy wpływa na atrakcyjność danej płci. Wzięło w nim udział 43 kobiety, którym zaprezentowano fotografie 40 mężczyzn w różnych wariantach — z odkrytą twarzą, zakrytą maską materiałową, maską chirurgiczną oraz książką.

Następnie kobiety oceniały atrakcyjność mężczyzn w skali od 1 do 10. Okazało się, że najlepiej wypadli ci w… maseczkach chirurgicznych. Odsłonięte twarze uzyskały najniższe noty.

Wyniki badań przeprowadzonych przed pandemią koronawirusa wykazały, że maseczki medyczne zmniejszają atrakcyjność, więc postanowiliśmy sprawdzić, czy zmieniło się to od momentu, kiedy zasłanianie twarzy stało się powszechne oraz czy rodzaj maseczek ma jakiekolwiek znaczenie – wyjaśnia Dr Michael Lewis.

Nikt nie ma już wątpliwości, że pandemia mocno zmieniła nasze postrzeganie i to jak podchodzimy do osób, które mają zakrytą twarz. Obecnie badania pokazują, że pandemia wpłynęła też na to, jak pod względem psychologicznym postrzegamy osoby noszące maseczkę. Gdy widzimy kogoś z zasłonięta twarzą, nie uważamy już, że ta osoba jest chora i muszę się trzymać od niej z daleka – tłumaczy.