Influencerzy nie będą mieli łatwego życia. Norweski rząd walczy z ideałem piękna i promowaniem nierealnej rzeczywistości w mediach społecznościowych. Nowe prawo nakazuje oznaczać retusz zdjęć i filmów. Dotyczy to postów sponsorowanych i elementów kampanii reklamowych.

Fani wściekli na Khloe Kardashian. Zarzucają jej promowanie nierealnych standardów piękna

Retusz zdjęć – jakie zmiany w Norwegii?

Ograniczenia obejmują takie platformy jak Instagarm, Tik Tok czy Facebook. Wszędzie, gdzie na zdjęciu pojawi się jakaś zmiana np. powiększone usta, wybielone zęby, wysmuklona talia czy zmieniony kolor – influencerzy będą mieli obowiązek umieszczenia specjalnej etykiety przygotowanej przez Ministerstwo ds. Dzieci i Rodziny. Według serwisu „Insider.com” projekt ten ma być nowelizacją ustawy o marketingu i kontroli z 2009 roku.

„Presja wobec ciała jest nadal obecna w naszym społeczeństwie, przy tym często jest niezauważalna, a przez to bardziej trudna do zwalczenia […] Miejmy nadzieję, że uchwalona poprawka wniesie użyteczny i znaczący wkład w ograniczenie negatywnego wpływu takiej reklamy, zwłaszcza na dzieci i młodzież” – podkreślił Kjell Ingolf Ropstad, minister ds. dzieci i rodziny.

Norweski rząd zdaje sobie sprawę, że trudno będzie wyegzekwować prawa, a przede wszystkim walczyć z tak potężnymi markami jak Instagram czy Facebook. Jednak według krajowych mediów projekt ten spotkał się z pozytywnym nastawieniem i poparciem tamtejszej społeczności. Trudno dzisiaj jednoznacznie określić czy dane zdjęcie zostało poddane obróbce, a nowe zmiany dokładnie nie określają czy np. korekta jasności  – będzie wymagała oznaczenia ministerialną etykietą.

Norwegia to nie jedyny kraj w, którym retusz zdjęć będzie brany pod lupę. Chodzi o walkę z fałszywym obrazem piękna. Już trzy lata temu Francja wprowadziła zakaz wykorzystywania zretuszowanych zdjęć w prasie modowej. Swoją cegiełkę dołożyła również amerykańska agencja prowadząca bank zdjęć i materiałów wideo „Getty Images”, która przestała aktualizować swoją bibliotekę o nowe zdjęcia poddane obróbce.