Jeśli miałaś kiedyś na lekcjach naukę pierwszej pomocy, to na pewno znasz jej twarz. Najprawdopodobniej nawet ją całowałaś, chociaż o tym nie wiedziałaś. Poznaj piękną nieznajomą z Sekwany.

Martha Matilda Harper: kobieta biznesu i ekspertka od urody, która zrewolucjonizowała fryzjerstwo XIX wieku

Uśmiechnięta nieznajoma z Sekwany

Chociaż uśmiech powinien wywoływać w nas pozytywne uczucia, ten jeden sprawiał, że ludzie czuli się zaniepokojeni. Nie można im się dziwić, ponieważ należał do samobójczyni. Wyobraźcie sobie, że spacerujecie wzdłuż Sekwany i nagle Waszym oczom ukazuje się widok wyłowionego z rzeki ciała. Świadkami właśnie takiej sceny byli dziewiętnastowieczni paryżanie. Zwłoki kobiety zostały przetransportowane do katedry Notre Dame.

Nieznajoma z Sekwany budziła niepokój

Ciało było w idealnym stanie, nie zauważono na nim żadnych ran, dlatego uznawano, że dziewczyna popełniła samobójstwo. Sprawa była o tyle tajemnicza, że młoda osoba uśmiechała się zagadkowo. Patologowie zabrali zwłoki, jednak nie byli w stanie zidentyfikować zmarłej. Podobno lekarz, który przeprowadzał sekcję, był tak urzeczony urodą dziewczyny, że postanowił ją uwiecznić, dlatego w tym celu wykonał odlew jej twarzy. Dzięki temu mógł cały czas ją podziwiać… Oczywiście jest to jedynie legenda. Nie znamy prawdziwego powodu, dla którego odlew został wykonany.

Nieznajoma z Sekwany została wystawiona na widok publiczny

Niegdyś niezidentyfikowane zwłoki były wystawiane na widok publiczny, aby przechodnie mogli pomóc rozpoznać zmarłych. Chociaż pomysł ten wydaje się straszny, nie było innej możliwości. Uśmiech młodej niewiasty wzbudzał ogromne zainteresowanie gawiedzi. Ludzie zaczęli snuć domysły i tworzyć legendy o pięknej nieznajomej.

Nieznajoma z Sekwany na sprzedaż

Słynny odlew gipsowy to był dopiero początek. Dziewczyna inspirowała również malarzy, rzeźbiarzy, a nawet pisarzy i poetów. Powstało o niej mnóstwo dzieł. Jej podobiznę chciał mieć każdy. Pierwszym dziełem o pośmiertnej masce był „Wielbiciel obrazu”. Powstało w Anglii, a stworzył je Richard Le Gallienne w 1900 roku.

Imię nieznajomej z Sekwany

Niestety, nigdy nie udało się ustalić tożsamości dziewczyny, dlatego nazwano ją „nieznajomą z Sekwany”. Co ciekawe, jej twarz możemy zobaczyć w Warszawie! Wystarczy przejść się na spacer na ulicę Śniadeckich 23. Nad wejściem do kamienicy możemy ujrzeć wizerunek pięknej dziewczyny.

Helena Rubinstein i jej imperium piękna. Polka, która pobiła świat

Pocałunek nieznajomej z Sekwany

Na pewno znasz jej twarz. Zna ją każdy. A ile pocałunków zebrała… Być może nawet od Ciebie! Jej wizerunek został trwale uwieczniony w postaci… fantomu do nauki resuscytacji. Stworzyli go Asmund Laerdal, James Elam oraz Peter Safar w 1960 roku. Po raz pierwszy przestała być „nieznajomą”. Otrzymała imię Anne.