Swędząca skóra głowy to nie lada utrapienie. Zauważyłaś, że często się drapiesz? Z głowy sypią Ci się małe płatki? Zanim sięgniesz po silne produkty, które rozprawią się z łupieżem – sprawdź, czy faktycznie na to choruje skóra Twojej głowy. Powodów swędzącej skóry może być naprawdę wiele. I niekoniecznie może to być łupież.

ŹLE DOBRANY SZAMPON
Najczęstszą przyczyną swędzącej skóry głowy nie jest choroba, a uczulenie na jeden z czynnych detergentów w szamponie bądź odżywce. Ostatnio zmieniłaś szampon? Odstaw go na kilka dni i bacznie obserwuj swoją skórę głowy. Powinno być lepiej.

ZOBACZ TEŻ: WSZYSTKO, CZEGO NIE WIESZ O ŁUPIEŻU. JAK POZBYĆ SIĘ NIEZNOŚNYCH BIAŁYCH PŁATKÓW?

ZŁE PŁUKANIE WŁOSÓW
Problemy wielu włosów zaczynają od się od źle spłukanych produktów. Najczęściej są to szampony mało pieniące się bądź odżywki. Nie zawsze objawia się to sztywnymi włosami – może to być widoczne przez swędzącą skórę głowy.

SILIKONY W SKŁADZIE SZAMPONU
Szczególnie zwróć uwagę na silikony, które tworzą barierę na skórze lub włosach. To ona blokuje przenikanie innych składników z szamponów czy odżywek. Tym samym osłabia włosy i wręcz “dusi” skórę głowy, nie dopuszczając do niej również powietrza. Silikony znajdziesz m.in. w produktach wygładzających i prostujących włosy. Występują również w odżywkach i serum. Przy okazji zwróć uwagę również na wszystkie składniki kończące się na -methicone.

SUBSTANCJE KLEJĄCE
Składniki lepkie lub pochodne żywicy można znaleźć w wielu lakierach do włosów, produktach do stylizacji, w tym gumach czy tych zwiększających objętość. Niestety, wpływają źle na skórę głowy, szczególnie jeśli codziennie nie zmywasz ich dokładnie ze swojej głowy. Warto dlatego raz w tygodniu użyć szamponu oczyszczającego bądź peelingu do złuszczania skóry głowy.

ZOBACZ TEŻ: Cała prawda o łupieżu: Fakty & mity!

BRAK ODPOWIEDNIEGO NAWILŻENIA
Uczucie wysuszania nie bierze się znikąd. To wyraźny sygnał od skóry, że brakuje jej nawilżenia, nie tylko bezpośredniego na skórę, lecz także przez dietę. Dodaj do swojej diety zdrowe tłuszcze (awokado, orzechy, tłuste ryby) i spróbuj olejowania włosów w domu.

POMIJANIE ZŁUSZCZANIA SKÓRY GŁOWY
Skóra głowy też pozbywa się martwego naskórka – warto jej w tym pomagać za pomocą peelingu. Delikatniejszą opcją są produkty zawierające enzymy owocowe lub kwas salicylowy, które złuszczają skórę bez konieczności szorowania.

ZOBACZ TEŻ: SKUTECZNA METODA WALKI Z ŁUPIEŻEM!

NADAL NIE POMAGA? TO CZAS NA WIZYTĘ U DERMATOLOGA
Uporczywe lub nadmierne łuszczenie się skóry głowy może być spowodowane infekcją grzybiczą bądź drobnoustrojową. To właśnie dlatego większość produktów dostępnych na rynku, które walczą z łupieżem zawiera pirytionian cynku, smołę węglową, drzewo herbaciane. olej, pirokton olaminy czy ketokonazol. Przy całym pakiecie niestety posiada też masę SLS-ów, które zamiast pomagać, mogą pogarszać sprawę. Tym bardziej, że oprócz łupieżu możesz cierpieć z powodu łuszczycy czy innej choroby skórnej, dającej podobne objawy.