Większość z nas prawdopodobnie zna księżniczkę Annę z serialu The Crown. Rola Erin Doherty odrodziła popularność Anny i dała jej zupełnie nowe pokolenie fanów. Prawdopodobnie znasz już podstawy, ale na wszelki wypadek i tak o nich napiszę. Urodziła się w 1950 roku w Londynie, tuż przed koronacją królowej. W 1973 Anna poślubiła kapitana Marka Phillipsa, z którym miała dwójkę dzieci, Petera i Zarę Tindall. W 1992 roku córka królowej Elżbiety II rozwiodła się z Phillipsem i ponownie wyszła za mąż za Timothy’ego Laurence’a. Obecnie znana jest ze swojej pracowitości. Aktywnie interesuje się działalnością charytatywną.

Królowa Elżbieta wyznacza trendy w modzie. Ten płaszcz jest inspirowany jej stylem

Córka królowej Elżbiety: Anna

Niemniej jednak istnieje kilka rzeczy, których nie wiedziałeś o księżniczce — nawet jeśli jesteś oddaną fanką The Crown. Chcesz dowiedzieć się więcej? Oto nieopowiedziana prawda o księżniczce Annie.

Księżniczka Anna nie ma nic przeciwko recyklingowi swoich ubrań

Większość arystokratek znajduje się pod stałą obserwacją prasy, która ma obsesję na punkcie królewskich stylizacji. Anna w przeciwieństwie do szwagierek i pozostałych członków rodziny królewskiej nie ma nic przeciwko wykorzystywaniu tych samych stylizacji podczas różnych okazji. Na przykład w 2015 roku księżniczka połączyła płaszcz i sukienkę z pasującym kapeluszem – stylizację tę nosiła w przyszłości jeszcze przy czterech innych okazjach. Miła jest świadomość, że arystokratka ma bardzo oszczędne, wyluzowane podejście do ubioru.

Księżniczka Anna jest rycerzem

Rodzina królewska ma do przekazania wiele tradycyjnych tytułów. Jednym z nich jest Order Podwiązki, czyli order kawalerski, który został stworzony przez króla Edwarda III i został zainspirowany legendarnymi Rycerzami Okrągłego Stołu króla Artura. Zasiadający monarcha może mianować do zakonu zarówno mężczyzn, jak i kobiety, czyniąc ich Rycerzami lub Damami Podwiązki. W tym celu w 1994 roku do zakonu została powołana księżna Anna. Jednak, jak udokumentowało królewskie konto na Twitterze, zamiast zostać damą, poprosiła o nadanie jej tytułu rycerza.

Księżniczka Anna była olimpijką

Księżniczka Anna nie tylko reprezentuje swój kraj jako członkini rodziny królewskiej, ale także reprezentowała Anglię na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976. Był to pierwszy raz, kiedy członkini rodziny królewskiej wzięła udział w igrzyskach. O ile Anna nie wywalczyła medalu, to z pewnością sprawdziła się na innych zawodach jeździeckich, zdobywając złoty medal na Mistrzostwach Europy.

Księżniczka Anna postanowiła nie dawać swoim dzieciom tytułów

Księżniczka Anna ma dwoje dzieci ze swoim pierwszym mężem. Kiedy przyszli na świat nie otrzymali  tytułów automatycznie, ponieważ tytuły są przekazywane przez mężczyzn. Królowa i tak zaproponowała im tytuły, ale Anna odrzuciła ofertę.  W rozmowie z Vanity Fair  wyjaśniła swoją decyzję. „Myślę, że prawdopodobnie było im łatwiej, ale większość ludzi ma też świadomość, że posiadanie tytułu ma swoje wady”, powiedziała. „To była najwłaściwsza rzecz, jaką mogłam zrobić”. Jak powiedział były sekretarz prasowy Pałacu Buckingham, Dickie Arbiter: „To było mistrzowskie posunięcie księżniczki”.

Księżna Anna miała chłodną relację z księżną Dianą

Księżniczka Anna była jedyną kobietą w rodzinie królewskiej, dopóki na scenie nie pojawiła się księżna Diana. Jak podają niektóre źródła, Anna i Diana nie do końca się dogadywały. Według Ingrid Seward, autorki biografii brata Anny, zatytułowanej Prince Edward, „Anna od samego początku była obojętna wobec Diany”. Sądząc po wydźwięku, obie kobiety nie miały ze sobą wiele wspólnego. Anna traktowała ją z „miażdżącą pogardą” i nazywała ją „głupią dziewczyną”.

Księżniczka Anna była nominowana do Nagrody Nobla

Księżniczkę Annę często chwali się za królewskie przedsięwzięcia. Jest niezwykle biegła w angażowaniu się w działalność charytatywną. W 1990 roku za jej pracę na rzecz Funduszu Save the Children otrzymała nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. Jak powiedział wówczas prezes fundacji w wywiadzie dla BBC: „Kocha ludzi. Przeniosła tę miłość na pracę na rzecz bezbronnych dzieci w wielu częściach świata. To miłość do działania”.

Księżniczka Anna prawie została porwana

Jedna z najbardziej szokujących rzeczy, które wydarzyły się w królewskiej historii, nie należy do Korony. Wierzcie lub nie. W 1974 roku księżniczka Anna niemalże została porwana! Podróżowała z mężem samochodem, kiedy kierowca innego samochodu zablokował im drogę i oddał strzały raniące szofera. Porywacz wsiadł do samochodu księżniczki i kazał jej wysiąść. Podobno odpaliła, że „ to mało prawdopodobne”.

Anna wspominała później próbę porwania w wywiadzie z Michaelem Parkinsonem. „Odbyliśmy z porywaczem dyskusję o tym, dlaczego z nim nie pójdziemy”, wspomina. „Byłam uprzejma, ponieważ uważałem, że to głupie być niegrzeczną na tym etapie. Przeprowadziliśmy dość dyskretną dyskusję na temat tego, że nigdzie się nie wybieram, i czy nie byłoby o wiele lepiej, gdyby po prostu odszedł”, powiedziała.

Księżniczka Anna przyznała się do przestępstwa

Tak, wielu członków rodziny królewskiej ma kryminalną przeszłość. Księżniczka Anna rzeczywiście była zamieszana w sprawę karną. W 2002 r. przyznała się do zarzutu związanego z… jej psem. Według The Guardian, jej czworonożny przyjaciel Dotty pogryzł dwójkę dzieci w parku. Po przyznaniu się do winy Anna zapłaciła grzywnę w wysokości 500 funtów.

Kristen Stewart jako księżna Diana w nadchodzącej premierze filmu Spencer. Wygląda identycznie?

 

Sonda

Córka królowej Elżbiety

Oglądałaś serial The Crown?