Jednym z największych problemów naszych czasów jest zanieczyszczenie powietrza. Niestety, Polska może poszczycić się niechlubnym tytułem jednego z największych trucicieli w Europie. Jeśli chowacie się w domach, myśląc, że w ten sposób ukryjecie się przed szkodliwymi substancjami, grubo się mylicie. Jak wskazują niektóre badania, powietrze wewnątrz budynków, jest aż o 60% bardziej zanieczyszczone od powietrza na zewnątrz.

CO HODOWAĆ W DONICZKACH: TE ROŚLINY DZIAŁAJĄ LEPIEJ NIŻ OCZYSZCZACZ POWIETRZA

Skąd w domach tyle szkodliwych substancji? Wbrew pozorom wcale nie pochodzą one z zewnątrz, a są emitowane w postaci lotnych gazów przez rzeczy, które każdy z nas ma w swoich domach. I chociaż występują w niewielkich ilościach, są naprawdę niebezpieczne dla zdrowia. Co to za związki?

BENZEN

Benzen to toksyczny, bardzo niebezpieczny dla zdrowia związek chemiczny, który emitowany jest przez gumy, farby, oleje, detergenty, kleje oraz tworzywa sztuczne, czy świece z parafiny. Powoduje podrażnienie oczu, senność, zawroty i bóle głowy, otępienie, a nawet utratę przytomności.

TRICHLOROETEN

To rakotwórczy związek, który znajdziemy w tuszach do druku, farbach, lakierach, czy taśmach klejących. Powoduje zawroty i bóle głowy, wywołuje wymioty, prowadzi nawet do uszkodzeń wątroby i nerek.

TO, CO KRYJE SIĘ NA PROSTOWNICY MOŻE MIEĆ POWAŻNE KONSEKWENCJE DLA WŁOSÓW

FORMALDEHYD

To trujący gaz, który zaostrza astmę, powoduje podrażnienia błon śluzowych gardła i nosa, a nawet nowotworów gardła. Znajduje się w torbach papierowych, papierowych ręcznikach, serwetkach, płytach wiórowych, czy detergentach.

TOLUEN

To substancja szczególnie niebezpieczna dla przyszłych matek – może prowadzić do poważnych uszkodzeń płodu. Jest też bardzo szkodliwa dla naszego układu oddechowego, poza tym powoduje zawroty głowy, czy też podrażnienia skóry. Znajduje się w farbach, lakierach do paznokci, sprayach do włosów, klejach do podłóg, czy detergentach do odtłuszczania powierzchni.