Kulturystyka w mainstreamowym wyobrażeniu jest dyscypliną zdominowaną przez mężczyzn. Ile z nas kojarzy ten sport tylko z tą płcią? Zapewne wiele z nas. A jednak kobiety również są w niej bardzo aktywne. I to od wielu, wielu lat… Tak wielu, że możesz nie zgadnąć!

Najstarsze znane mirror selfie ma piękną historię. W dzisiejszych czasach wzbudza mnóstwo emocji

Siłaczki

Jeśli weźmiemy pod uwagę kobiety, które dźwigały ciężary w cyrkowych trupach oraz uczestniczki pierwszych wyborów piękności, możemy przyjąć, że historia kobiecej kulturystyki sięga aż XIX wieku!

Rok 1900

Poniższe zdjęcie pochodzi z roku 1900 i przedstawia kulturystki. Nie są one typowymi kobietami, które kojarzymy z XIX i XX wiekiem. Zamiast delikatnych i bardzo szczupłych ciał prezentują swoje wysportowane sylwetki. Robią wrażenie!

 

Minerva i Vulcana, czyli trochę o historii

Minerva, właściwie Josephine Blatt to amerykańska strongwoman. Jej kariera sportowa przypadała na lata 1887-1910. Była znana z łamania podków i podnoszenia ogromnych ciężarów. Jej najbardziej znanym wyczynem było podniesienie platformy z 23 ludźmi o łącznej wadze 1617 kg! Rekord ten padł 15 kwietnia 1895 roku i został wpisany do „Księgi rekordów Guinnessa”. Chociaż jest to przedmiot sporu: niektórzy uważają, że w rzeczywistości podniosła mniej osób. Prawda jaka by nie była: jej forma zapiera dech w piersiach!

Opinia publiczna była nim zgorszona. Oto krótka, ale wybuchowa historia bikini

Josephine Blatt źródło: pinterest.com/339810734378059887

Vulcana, czyli Miriam Kate Williams pochodziła z Irlandii. Ogromną popularność zdobyła we Francji, gdzie otrzymała medal za występ siłowy od Edmond Desbonnet’a, którego uważa się za ojca francuskiej kulturystyki. Wśród jej potwierdzonych wyczynów możemy odnaleźć zatrzymanie galopującego konia w 1888 roku, gdy miała 13 lat. W 1902 roku znokautowała kieszonkowca, który próbował ją okraść. Jej kariera sportowa zakończyła się w 1932 roku. W jej trakcie zdobyła ponad 100 odznaczeń i medali!

Peleryny, maski i niebezpieczne maści. Krótka historia niechcianych piegów

Miriam Kate Williams źródło: pinterest.com/415316396888586517

Prekursorka kulturystyki kobiet

Natomiast za prekursorkę kulturystyki w dzisiejszym rozumowaniu uważa się Pudgy, czyli Abbye Stockton. To ona sprawiła, że ta dyscyplina sportu stała się popularna wśród kobiet. Była zaangażowana w stworzenie pierwszych zawodów w podnoszeniu ciężarów dla kobiet.

Abbye Stockton źródło: pinterest.com/290904457151190533