Masz poczucie starty czasu, a zamiast bezrefleksyjnego scrollowania Instagramu, wolałabyś oddać się nowej pasji. Pytanie tylko jakiej? Jeśli chcesz odnaleźć hobby i znaleźć na siebie sposób – posłuchaj głosu własnej intuicji. Wybierz zajęcie, które nie tylko nauczy Cię nowej umiejętności, ale również zapewni dużo satysfakcji i pomoże w osobistym rozwoju.

Jak znaleźć hobby: czym się kierować podczas wyboru?

Twoja nowa pasja powinna być dopasowana do Twojego charakteru i osobistych upodobań. Jeśli jesteś ekstrawertykiem i uwielbiasz kontakt z ludźmi z pewnością sprawdzą się zajęcia grupowe, gdzie oprócz rozwijania artystyczno-technicznych bądź też sportowych zdolności zapoznasz się także z nowymi ludźmi. Sposobem na to, aby zawiązać nowe znajomości jest kolekcjonerstwo, które również wiąże się z poszukiwaniem danych przedmiotów na różnego rodzaju giełdach lub hobbystycznych zlotach. A dla osób, które preferują spokojne rozrywki dobrym pomysłem będą zajęcia manualne lub aktywność umysłowa.

Jakie mogą  być pasje? Lista, z której wybierzesz coś dla siebie

Jeśli nadal nie masz pomysłu na to, jak odnaleźć swój cel i co sprawi, że poczujesz satysfakcję i będziesz chciała dalej rozwijać nową umiejętność – sprawdź listę zajęć, które mogą zamienić się w Twoje nowe hobby. Dzięki nim poprawisz swoją sprawność fizyczną, nauczysz się logicznego myślenia, podszkolisz pamięć i rozwiniesz artystyczne umiejętności.

Czy 30 minut jazdy na rowerze dziennie wystarczy, aby schudnąć? Eksperci mówią tak i nie

Zajęcia sportowe

Tutaj masz nieograniczone pole do popisu: od pieszych wędrówek, aż po sztuki walki, balet albo długie spacery w stylu nordic walking. Wędrówki po lesie, górach, a nawet w okolicznym parku to naprawdę doskonały sposób na ucieczkę od codziennych zobowiązań i stresujących sytuacji. Sport doskonale wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Możesz połączyć trening cardio ze wspaniałymi widokami – wybierając wspinaczkę górską. A jeśli najlepiej relaksuje Cię woda – postaw na aqua aerobik lub naukę pływania.

Zajęcia artystyczne

Jeśli czujesz, że masz ukryty talent manualny, idź za swoją intuicją i sprawdź, jakie zajęcia najbardziej przypadną Ci do gustu. Masz do wyboru:

 • warsztaty ceramiczne
 • kursy rysunku i malarstwa
 • kaligrafia
 • warsztaty pisania kreatywnego
 • songwriting
 • origami
 • szydełkowanie
 • haft
 • warsztaty z robienia makram
 • warsztaty linorytu
 • robienie biżuterii

Wypoczynek i rekreacja

Zależy Ci na tym, aby połączyć hobby z pełnym relaksem? Szukasz ucieczki od stresującej rzeczywistości, ale ekstremalne sporty, które podnoszą poziom adrenaliny to zupełnie nie Twój świat? Postaw na spokojny wypoczynek na łonie przyrody. Tutaj świetnym rozwiązaniem może okazać się wędkarstwo, prace ogrodowe, a nawet fotografowanie dzikiej przyrody lub obserwowanie ptaków. A jeśli niekoniecznie zależy Ci na kontakcie z przyrodą – postaw na gry karciane, planszowe lub szachy albo bilard.

Jakie produkty wprowadzić do diety, aby odżywić mózg: oto idealna dieta dla mózgu

Nauka jako hobby  

Dla żądnych intelektualnych wyzwań, świetnym sposobem na produktywne zagospodarowanie czasu będzie nauka nowego języka bądź gry na instrumencie. Pobudzić szare komórki i poszerzyć myślowe horyzonty pomoże wstąpienie do klubu książki. Innym ciekawym rozwiązaniem może być także nauka tańca lub nagrywanie podcastów.

Hobby kulinarne

Lubisz spędzać czas w kuchni? Uczyń z tego pasję i zapisz się na kurs cukiernictwa. Możesz także doskonalić swoje kulinarne umiejętności w pojedynkę. Jeśli wolisz realizować się w bezpiecznej, domowej przestrzeni – co powiesz na wypieki chleba albo poznanie tajników kuchni azjatyckiej?

Kolekcjonerstwo

Wiele ludzi odnajduje się w gromadzeniu określonych przedmiotów – poznaje ich historię, poszerza wiedzę i przechowuje w określonym porządku chronologicznym bądź semantycznym. Prywatna kolekcja może dotyczyć różnorodnych przemiotów. Mogą nimi być obrazy i szeroko pojęte dzieła sztuki, porcelana, znaczki pocztowe, a także stare książki i rękopisy. Pasją może być także moda vintage i tworzenie unikalnych stylizacji.