Dzień Kobiet to nie tylko życzenia, kwiaty i czekoladki. To również, a właściwie przede wszystkim idealna okazja do tego, aby przypominać o prawach kobiet oraz o problemach, jakich doświadczają one na co dzień. Zaliczają się do nich m.in. brak równouprawnienia, mniejsze zarobki ze względu na płeć oraz przemoc domowa. 

Ta sukienka będzie wielkim hitem wiosny 2021! To trend wylansowany przez nowy serial Netflixa

W tym roku do świętowania Dnia Kobiet ważnym przesłaniem po raz kolejny dołącza Netflix. Rok temu platforma streamingowa we współpracy z ONZ przygotowała specjalną kolekcję filmów i seriali o tematyce kobiecejZnalazły się w niej tytuły z silnymi kobietami zarówno przed kamerą, jak i za nią. 

Z okazji tegorocznego Dnia Kobiet Netflix przygotował dla swoich użytkowniczek nowe niespodzianki. To nie tylko sekcja produkcji tworzonych przez kobiety, ale także wyjątkowa i przełomowa inicjatywa.  

Netflix na Dzień Kobiet. Sekcja filmowa i fundusz dla twórczyń 

W ramach zbliżającego się 8 marca na Netflixie pojawiła się sekcja Międzynarodowy Dzień Kobiet. Znajdują się w nim inspirujące historie tworzone przez kobiety, o kobietach i dla kobiet. To m.in. takie tytuły jak “Orange Is the New Black”, “Gambit królowej”, “Anna Karenina”, “Ania, nie Anna”, “Kochane kłopoty”, “Okresowa rewolucja” czy “Becoming. Moja historia”.  

Netlix przygotował też specjalny filmik celebrujący osiągnięcia kobiet, które zmieniają świat. 

Przez dziesiątki lat branża filmowa ewoluowała, stając się kroniką zmian – także tych dotyczących obecności kobiet za kamerą i na ekranie. W filmach, serialach czy programach rozrywkowych stopniowo pojawiały się sceny i tematy, które wpływały na odbiór „płci pięknej”, pokazywały ją w inny niż stereotypowy sposób, a czasami wręcz przełamywały tabu. Po raz pierwszy na ekranach prezentowane były się kolejne twarze kobiet: bizneswoman, dumnej samotnej matki, singielki, wojowniczki, buntowniczki, aktywistki, ekspertki oraz wiele innych. Także na kadrach historii Netflix zapisało się wiele przełomowych żeńskich postaci: Yalitza Aparicio, pierwsza nominowana do Oscara rdzenna Meksykanka; Park Na-rae, koreańska stand-upperka, która zadebiutowała na Netflix, Gina Prince-Bythewood – pierwsza afroamerykańska reżyserka filmu o superbohaterach, czy Janet Mock – pierwsza transpłciowa pisarka, reżyserka i producentka, która podpisała kontakt z Netflix.

Te historie utorowały drogę wielu kolejnym, które dziś widać na ekranach. Coraz więcej silnych ról kobiecych, ambitne scenariusze pokazujące kobiecą perspektywę, najwyższej jakości produkcje z kobietami po drugiej stronie kamery – to efekt działania nowego pokolenia twórczyń. Dziś, zarówno historię kina, jak i bibliotekę Netflix tworzy wiele utalentowanych kobiet z całego świata i nie brakuje tam polskich nazwisk: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Smoczyńska, Anna Kazejak, Anna Jadowską czy Jagoda Szelc. Netflix planuje kolejne polskie produkcje, więc lista twórczyń i aktorek, których talenty będą mogli poznać widzowie na całym świecie, będzie stawała się coraz dłuższa. By ułatwić dotarcie do inspirujących historii tworzonych przez kobiety, o kobietach i dla kobiet, Netflix przygotował specjalną kategorię, która dostępna jest pod linkiem netflix.com/miedzynarodowydzienkobiet.