Wśród dziewczyn i kobiet krążą różne opinie na temat tego, co możemy, a czego absolutnie nie powinnyśmy robić w czasie okresu. Każda z nas jest inna i ma różne potrzeby, dlatego w pewnych sferach mamy wolny wybór. My natomiast chciałybyśmy poruszyć kilka kwestii, co do których zarówno ginekolodzy, dermatolodzy, jak i dietetycy nie mają żadnych wątpliwości.

Zapominasz o podstawowej higienie

Chodzi tu przede wszystkim o częstsze branie prysznica, nawet krótkiego. Takie szybkie odświeżenie sprawi, że od razu poczujesz się lepiej. Po drugie: pamiętaj o dokładnym myciu rąk!

Najczęstsze błędy, które popełniasz podczas miesiączki
fot. Bruce Bars / Unsplash

Używasz zbyt agresywnych kosmetyków

W zasadzie preferujemy stosowanie kosmetyków o jak najbardziej naturalnym składzie. W odróżnieniu od standardowych, bardziej agresywnych kosmetyków, nie podrażniają okolic intymnych, które są podczas okresu wyjątkowo wrażliwe.
https://www.papilot.pl/zdrowie/ginekolog/43073/czego-nigdy-nie-robic-w-czasie-okresu

Pijesz alkohol

Najczęstsze błędy, które popełniasz podczas miesiączki
fot. Kelsey Chance / Unsplash

Mówi się, że lampka czerwonego wina nieco rozluźnia mięśnie, uśmierzając ból. To prawda, jednak pamiętaj, że alkohol zwiększa ciśnienie krwi, co może skończyć się wzmożonym krwawieniem. Bądź ostrożna.

Rzucasz się na słodycze

Najczęstsze błędy, które popełniasz podczas miesiączki
fot. Frankie Cordoba / Unsplash

Wilczy głód dopada podczas miesiączki większość z nas i odruchowo sięgamy po nasze ulubione słodkości. To błąd, ponieważ jedyne, co sobie dostarczasz, to puste kalorie. Tracąc pewną ilość krwi, musisz dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Postaw więc na pełnoziarniste pieczywo, warzywa, orzechy i pestki. Oprócz słodyczy, unikaj też słonych przekąsek, które zatrzymują wodę w organizmie, co potęguje dyskomfort.

Używasz niedopasowanych środków higieny intymnej

Na rynku istnieje wiele takich produktów. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy posiadają one odpowiednie atesty. Przytoczmy opinię Anny Jędrowiak, lekarza specjalisty dermatologii i wenerologii:

„W czasie menstruacji warto korzystać z produktów, które otrzymały rekomendacje dermatologiczne, potwierdzające spełnienie najwyższych standardów jakości. Oznacza to, że zostały one poddane odpowiednim badaniom, w których udowodniono, że sprostały one rygorystycznym wymogom, zarówno w zakresie miękkości i ogólnie pojętego komfortu, jak i skutecznej ochrony. Jedną z wiodących niezależnych organizacji, która udziela takich rekomendacji jest Skin Health Alliance (SHA), zrzeszająca dermatologów z wielu krajów. Przykładem innowacyjnych rozwiązań – w rekomendowanych przez SHA produktach Always Sensitive – są technologie z wykorzystaniem żelowych granulek, które są w stanie zapewnić nawet kilkunastokrotnie większą objętość wchłaniania płynów, co zapobiega nieoczekiwanemu uwalnianiu wilgoci i w szczególny sposób zabezpiecza przed podrażnieniami. Przebadana i zatwierdzona miękka powłoczka jest ważnym czynnikiem dla utrzymania komfortu skóry.”

Najczęstsze błędy, które popełniasz podczas miesiączki

Mamy nadzieję, że te kilka prostych rad okaże się przydatne!

Materiał promocyjny