Miniony rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń polityczno-społecznych, które wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się postaw obywatelskich. W Polsce tysiące osób wyszło na ulicę miast, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego. Po upolitycznionym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z polską Konstytucją, rozpoczęły się masowe protesty w całej Polsce. Za naszą wschodnią granicą rozgrywa się inny dramat. Białorusini i Białorusinki walczą o wolność w swoim kraju. Protesty, które trwają na terenie całego państwa są wymierzone w nieuczciwe działania rządzących. Demonstrujący aktywnie budują demokratyczne przemiany na Białorusi. Włoski magazyn Linkiesta uhonorował odwagę kobiet. Nagroda Europejki Roku 2020 trafiła do rąk Polek i Białorusinek.

Liderka Strajku Kobiet Marta Lempart uznana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet 2020 roku!

Nagroda Europejki Roku 2020 – dla Polek i Białorusinek

Przypomnijmy, że na początku grudnia Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart została uznana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet 2020 roku według brytyjskiego dziennika
„Financial Times”. Gazeta opisała rewolucję, której twarzą są kobiety.

Teraz Polki i Białorusinki otrzymały tytuł Europejki Roku 2020. Nagrodę przyznaje włoski magazyn „Linkiesta”. To nagroda, która jest uhonorowaniem działań białoruskich liderek opozycji oraz polskich aktywistek z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Jest dedykowana również wszystkim kobietom, które nie boją się walczyć o swoją wolność i prawa.

Echo ich słów wolności wykrzyczanych na placach Mińska, Krakowa i Warszawy było głośniejsze niż dźwięk pałek i cisza lokalnych mediów. I dotarło do miast w całej Europie – czytamy w uzasadnieniu.

Autor tekstu  Andrea Fioravanti pisze – One protestują także dla nas, choć nawet nie potrafimy zapamiętać ich nazwisk. I dodaje, że to kobiety te wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się współczesnej Europy. Kobiety, które pozostawiły w Europie w 2020 r. najjaśniejszy ślad, to te, których imiona z trudem pamiętamy. Są to Swietłana Cichanowska, Maria Kolesnikowa, Weronika Cepkało, Marta Lempart, Klementyna Suchanow i setki innych działaczek, robotniczek, studentek, pracowniczek naukowych i gospodyń domowych, które w Białorusi i w Polsce walczą o coś, co na naszym Starym Kontynencie wydawało się być czymś oczywistym: o poszanowanie praw obywatelskich.