Epidemia koronawirusa rozprzestrzenia się na całym świecie. Większość z nas zastanawia się, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko zarażenia. Eksperci są zgodni co do tego, że w tym okresie powinniśmy zwracać szczególna uwagę na higienę. A jednym z najprostszych sposobów, który pomaga uchronić się przed koronawirusem jest częste mycie rąk.

Groźny koronawirus z Chin – jak możemy się przed nim uchronić?

Niestety szczepionka na koronawirusa jeszcze nie istnieje, dlatego skutecznym sposobem na zminimalizowanie ryzyka zakażenia jest dbanie o higienę. Mycie rąk jest najważniejszym sposobem uniknięcia zarażania wirusem układu oddechowego. Odpowiednia higiena rąk ma kluczowe znaczenie, ponieważ głównym sposobem przenoszenia większości zarazków jest kontakt dłoni z ustami, oczami lub nosem. Badania wykazały, że dotykamy twarzy około 20 razy w ciągu jednej godziny – wyjaśnia Sandra Kesh specjalista od chorób zakaźnych w Westmed Medical Group z Nowego Jorku.

Jak często powinno się myć dłonie?

Oto najczęstsze sytuacje, kiedy powinno się dokładnie umyć ręce, by nie rozprzestrzeniać zarazków i bakterii:

  • za każdym razem, gdy wydmuchujesz nos
  • przed dotknięciem dłonią twarzy
  • po kichnięciu
  • przed i po gotowaniu jedzenia
  • przed i po jedzeniu
  • po dotknięciu zwierzęcia
  • po wyrzuceniu śmieci
  • po skorzystaniu z toalety

Niektóre z wymienionych sytuacji są intuicyjne i większość z nas regularnie pamięta o umyciu rąk po ich wykonaniu, jednak w okresie wzmożonego zagrożenia, wato zwrócić na to szczególną uwagę.

Jak prawidłowo umyć dłonie, by zminimalizować ryzyko:

Na początku zwilż dłonie wodą. Jej temperatura nie wpływa na czystość rąk. Dlatego nie ma potrzeby, by używać bardzo gorącej wody, która może doprowadzić do poparzenia – tłumaczy dr Kesh

Jak ponownie wykorzystać mydło hotelowe? Powstała wspaniała inicjatywa!

Szoruj dłonie przez około 20 sekund. Doprowadź do wytworzenia się dużej ilości piany, a następnie dokładnie wyczyść paznokcie, obszar między palcami oraz wewnętrzną i zewnętrzną stronę dłoni. Następnie dokładnie spłucz ręce pod bieżącą wodą. Po skończeniu zakręć kran ręcznikiem papierowym i osusz ręce dokładnie nowym, czystym ręcznikiem.

Eksperta zaleca również, by korzystając z przestrzeni publicznej unikać suszarek do rąk i wybierać ręcznik papierowy. Ręczniki skuteczniej usuwają bakterie z dłoni niż powietrze z suszarek. To potwierdzone badaniami. Warto mieć też przy sobie dezynfekujący żel do rąk, w którego składzie powinno się zawierać około 60 procent alkoholu.