Szybkie tempo życia, stres, natłok obowiązków i gonitwa myśli – w naszej codzienności nie zawsze potrafimy odnaleźć miejsce na wyciszenie i złapanie harmonii. Ale dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia ważne jest, by potrafić zagospodarować przestrzeń w taki sposób, który pomoże nam oczyścić i wyciszyć umysł. Z pomocą przychodzi medytacja, którą jak się okazuje, możemy rozpocząć nie tylko siedząc na macie.

Najtrudniejsze w medytacji jest wyrobienie w sobie nawyku skupienia. To może okazać się frustrujące, szczególnie na początku, ponieważ trudno jest uspokoić myśli i zupełnie wyeliminować bodźce z zewnątrz.

Sonia Bohosiewicz z mocnym przesłaniem body neutrality: „Jestem tym kim jestem. Wyglądam tak jak wyglądam”

Zamiast więc doświadczyć wyciszenia i odzyskać utraconą harmonię, gonitwa myśli staje się nie do zniesienia. Wówczas zaangażowanie staje się coraz mniejsze, a w efekcie mata do medytacji znów ląduje pod łóżkiem.

To tradycyjne podejście do medytacji może być blokadą. Czasem wystarczy zmienić otoczenie i wybrać inną, bardziej odpowiednią dla nas formę, by gonitwa myśli zniknęła, pojawiły się nowe przemyślenia i rozwiązania trudnych sytuacji. Zwykły spacer po parku może okazać się o wiele bardziej relaksujący, pomaga odprężyć ciało i umysł.

Mniej kłótni w związku? Sprawdź sposoby na zażegnanie kryzysu

W rzeczywistości istnieją niezliczone sposoby medytacji, które wcale nie wymagają całkowitego bezruchu. Tak naprawdę w medytacji najważniejszy jest efekt – jeśli więc uda Ci się osiągnąć go poprzez bieganie, pływanie czy spacer – oznacza to, że odnalazłaś formę odpowiednią dla siebie.

6 toksycznych myśli, których powinnaś się wyzbyć raz na zawsze

Jakie inne czynności mogą pomóc w medytacji, poniżej znajdziesz krótką listę:

Rób porządki

Nie musisz patrzeć się na sprzątanie domu jak na obowiązek. Pomyśl, że czas, który poświęcasz na składanie ubrań, może pomóc Ci wyciszyć umysł i uspokoić myśli. Usunięcie bałaganu z Twojej przestrzeni ma podobny wpływ na Twój umysł.

Joga  

Dla osób rozpoczynających przygodę z medytacją joga może okazać się niezawodnym sposobem.

Uprawiaj sport

To także świetny sposób na rozpoczęcie – zarówno w treningu cardio jak i ćwiczeniach siłowych trzeba skoncentrować się na oddechu i zachować określony rytm. A to idealna podstawa do oczyszczenia się z negatywnych myśli.

Weź prysznic

To bardzo podobne do sprzątania. Kiedy wykonujesz tego rodzaju przyziemne zadania, myśli wędrują swobodnie przesuwając się po Twoim umyśle.

Rysuj, szkicuj lub koloruj

To zajęcie, dzięki któremu złagodzić napięcie, skupisz umysł na konkretnym zadaniu i odetniesz się na chwilę od codziennych zmartwień.