Zaskórniki, wypryski i pryszcze to niestety nie tylko problem nastolatek. Z tymi problemami zmaga się wiele kobiet po 20 i 30 roku życia. Odpowiedzialne są za to hormony, ale również niezdrowy tryb życia, złe nawyki higieniczne i nieprawidłowa dieta.

Oczywiście, jeśli sprawa jest poważna i wciąż męczysz się np. z wypryskami – najlepiej udać się do dermatologa, który zastosuje najlepsze leczenie. Na pewno słyszałaś jednak o kwasach, które – odpowiednio używane – mogą zdziałać cuda w walce z problemami skórnymi.

Zobacz też: CO JEST LEPSZE DLA SKÓRY PODATNEJ NA TRĄDZIK? KREM BB CZY CC?

Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków z kwasami – najpopularniejsze są mlekowy i glikolowy, które doskonale złuszczają wierzchnią warstwę skóry. Jeśli jednak potrzebujesz czegoś jeszcze skuteczniejszego, postaw na kwas salicylowy, który przenika przez skórę, odblokowując pory i eliminując zabrudzenia i sebum, które najczęściej powodują wypryski.

Czym jest kwas salicylowy? To kwas beta-hydroksylowy, który występuje naturalnie w roślinach. Ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu etylowym, kojarzyć Wam się może przede wszystkim ze spirytusem salicylowym, którym np. obmywamy rany.

Zobacz też: OTO, KIEDY POWINNAŚ ODSTAWIĆ KOSMETYKI, KTÓRYMI WALCZYSZ Z TRĄDZIKIEM

Po kosmetyki z kwasem salicylowym (zarówno peelingi, jak i toniki czy kremy) powinny sięgać osoby, które zmagają się z cerą trądzikową. Stosować możesz je zarówno rano, jak i wieczorem, chyba że Twoja skóra jest wrażliwa na słońce – kwas może jeszcze zwiększyć tę wrażliwość, wtedy ogranicz się do używania tych produktów podczas wieczornej pielęgnacji.

Należy jednak pamiętać, że nadużywanie każdego kwasu, lub stosowanie ich w za wysokich stężeniach, może sprawić, że skóra będzie bardziej podatna na podrażnienia i zaczerwienienia. Dlatego wszystkich kosmetyków powinnaś używać zgodnie z zaleceniami na opakowaniach. Procent kwasu salicylowego (1-2%) dozwolony w produktach dostępnych bez recepty nie powinien Ci zaszkodzić.

Na polskim rynku dostępnych jest wiele produktów, w których składzie znajdziecie kwas salicylowy. Wybrałyśmy dla Was te, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Zajrzyjcie do naszej galerii!