To od niego bowiem zależy w większej części, czy obudzimy się wyspani i wypoczęci. Dobrze dobrany materac pozwala nam uporać się również z dolegliwościami choroby cywilizacyjnej, jaką są schorzenia kręgosłupa. Teraz jednak nie wybieramy materacy tylko pod względem twardości. Nie musimy dokonywać wyboru pomiędzy pianką a sprężynami, bo na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania i technologie. Poniżej przedstawimy najciekawsze z nich.

Materac zna Cię na pamięć

Jedną z nowoczesnych technologii, jakie znalazły swoje zastosowanie w produkcji materacy, jest pianka z pamięcią kształtu. Iście nowatorski wynalazek ma swoje pochodzenie nie gdzie indziej a w NASA. Jak wiele innych innowacji, pianka została stworzona, by znacznie poprawić komfort pracy astronautów. A dokładniej chodziło o to, by podczas startu siły grawitacji nie oddziaływały na nich szkodliwie. Bardzo szybko piankę zaczęli wykorzystywać różni producenci, w tym również materacy. Zastosowana w nich pianka z pamięcią kształtu doskonale dostosowuje się do kształtu ciała i zmniejsza nacisk na newralgiczne miejsca. Oczywiście materiał ten jest wciąż modyfikowany i nie służy nam w takim stanie, w jakim go opracowano pierwotnie. Po pewnym czasie zaczęto je modyfikować w taki sposób, by równomiernie rozkładały ciężar ciała. Te materace polecane są dla osób z problemami krążenia, kobietom w ciąży oraz osobom ze schorzeniami kręgosłupa, cierpiącymi na bóle karku, barków, dolnej części pleców oraz bioder. W nowoczesnych materacach technologię pamięci kształtu łączy się z innymi udogodnieniami. Jest nią pianka żelowa z pamięcią. Materiał ten oprócz idealnego dopasowania świetnie sprawdza się w gorące noce, ponieważ materiał żelowy z powodzeniem odprowadza nadmiar ciepła. Opcja ta pozwala na obniżenie temperatury ciała nawet o 3 stopnie, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na nadmierną potliwość podczas snu. Taką technologię zastosował producent materacy Sealy, nazywając ją OptiCool.

Schowajmy sprężyny w kieszenie

To najprostszy sposób opisu, jak działają sprężyny kieszeniowe. Nie jest to zupełnie nowy wynalazek. Jednak był prawdziwym przełomem w uzyskaniu niezwykłego komfortu spania. Dotyczy to zwłaszcza materacy dwuosobowych. Można tu przytoczyć przykład spania w jednym łóżku z osobą, która często zmienia swoją pozycję. W tradycyjnych materacach sprężynowych sprężyny są ze sobą połączone. Oznacza to, że uciśnięcie jednej prowadzi do zapadnięcia się wszystkich jej sąsiadujących oraz kolejnych. Nietrudno sobie wyobrazić, co czuje spokojnie śpiąca osoba, gdy sprężyny wciąż podskakują. Materace kieszeniowe są skonstruowane w taki sposób, by każda sprężyna była usadowiona oddzielnie. Same kieszenie są ze sobą połączone, ale w taki sposób, by nie powodowały reakcji na ucisk sąsiedniej. Dzięki temu na dobrej jakości materacach kieszeniowych, przekręcając się na jednej stronie, druga osoba odczuwa w minimalnym stopniu ruch i drgania materaca. Ale nie tylko o to chodzi w materacach kieszeniowych. Sprężyny w nich są o wiele mniejsze niż np. sprężyny tzw. bonnelowe, które połączone są drutem. Dzięki swojemu wymiarowi, dają o wiele więcej różnych punktów podparcia, co skutkuje większą czułością materaca. A to oznacza większą wygodę i komfort. Polecane w szczególności przy bólach kręgosłupa.

Co jeszcze znajduje się w materacach nowej generacji?

Dla jeszcze lepszej stabilności materace wyposażane są w dodatkowe elementy, jak choćby wzmacniane krawędzie. Pozwala to na utrzymywanie bardziej stabilnej powierzchni materaca. Poprzez wzmocnienie boków materac nie załamuje się nawet przy częstym siadaniu na krawędziach. W materacach, które nie posiadają wzmocnionych boków, odczuwa się brak wykorzystania całej powierzchni. Spanie przy krawędzi jest bowiem zbyt niewygodne, właśnie przez zbyt duże spłaszczanie się boków. Wzmocnienie ich pozwala na całkowite wykorzystanie całego pola, a spanie na krawędzi nie jest już uciążliwe. Dodatkowo niektóre materace są także wzmacniane w części najbardziej obciążonej, czyli środkowej. Znajduje się ona wysokości naszego odcinka biodrowo-krzyżowego. Nie tylko jest to wsparcie dla najcięższych części ciała, ale też wydłużenie trwałości materaca. Inną ważną kwestią, o którą dbają producenci materacy są pokrowce. Obecnie robi się je z materiałów elastycznych i nie marszczących się. Ważna stała się też możliwość zdjęcia pokrowca w celu uprania. Jak wiadomo, materacy nie powinno się czyścić na mokro. Można je oczywiście wietrzyć, dlatego najwygodniejsza opcja utrzymania go w czystości to zdejmowany pokrowiec.

Materac dobiera się przede wszystkim do wagi. Uważa się, że im większa waga, tym twardszy materac. Te twardsze poleca się także dla osób cierpiących na bóle pleców. Jednak okazuje się, że oprócz twardości, warto spojrzeć też na inne parametry. Do najważniejszych należą rodzaje sprężyn, czy dodatkowe wzmocnienia, a także zastosowanie technologii wykorzystywanej w kosmosie. Każdy jednak powinien dobierać materac dla siebie indywidualnie.

Artykuł powstał we współpracy z http://pl.sealy.com/.