Nie zawsze otrzymujemy w zamian to, co sami dajemy światu i innym ludziom. Nawet jeśli na co dzień starasz się otaczać życzliwymi osobami, jesteś empatyczna i pomocna, możesz trafić na toksyczną osobę, która różnymi technikami manipulacji będzie próbowała zaburzyć Twoją pewność siebie i dobre samopoczucie. W takich sytuacjach zamiast uciekać się do frustracji, złości czy paniki wypróbuj metodą szarej skały. Jest to łatwy i skuteczny sposób kontrolowania sytuacji, gdy masz do czynienia z trudnymi osobowościami. Zastosuj ten rodzaj zachowania wobec narcystycznego współpracownika, socjopatycznego członka rodziny czy koleżanki, która okazała się energetycznym wampirem.

Toksyczna produktywność: fałszywa droga do sukcesu i szczęścia

Metoda szarej skały: naucz się radzić sobie z trudnymi ludźmi

Czujesz, że w Twoim otoczeniu jest osoba, która nie chce Twojego dobra i przy każdej nadarzającej się okazji próbuje wyprowadzić Cię z równowagi. Jeśli zauważysz, że ktoś kogo znasz stosuje różne techniki, by przejąć kompletną kontrolę nad waszą znajomością i wykorzystać Cię jako środek do osiągnięcia jednostronnych korzyści, zupełnie nie licząc się z Twoimi emocjami – czerwona lampka powinna już się zapalić.

Nie czujesz się komfortowo w towarzystwie takiej osoby? Nie pokazuj swoich nerwów i staraj się zachować spokój – pomoże Ci w tym metoda szarej skały. To pewien sposób na obronę własnego ja poprzez zmniejszanie ryzyka, że napięcie, które odczuwasz zamieni się w otwarty konflikt. Po prostu zamień się w skałę i przyjmij obojętną postawę. Zachowując się w nudny i nieciekawy sposób, nie pokazując swoich emocji i zaangażowania, zniechęcasz toksyczną osobę do dalszych prób ataku. Takie osobowości często szukają silnych emocji i bardzo prawdopodobne, że w niedługim czasie da Ci spokój, szukając bardziej ekscytującego celu.

Pamiętaj jednak, że metoda szarej skały nie powinna być stosowana jako długoterminowa strategia, ponieważ tłumienie prawdziwych emocji może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Jeśli toksyczna osoba tworzy niebezpieczne środowisko, w którym musisz przebywać – na przykład doświadczasz przez nią dyskryminacji – lepiej zastosować bardziej bezpośrednie podejście, aby poradzić sobie z problemem. Może to oznaczać bezpośrednią konfrontację lub zgłoszenie się do odpowiednich osób po pomoc.

Jeśli więc masz do czynienia z kimś, kto nie chce Twojego dobra, stara się przejąć kontrolę nad Twoim zachowaniem i zwyczajnie Cię wykorzystuje pamiętaj, że największą szasnę na uwolnienie się od tak toksycznej relacji jest zmiana sposobu w jaki reagujesz na jej zachowania.

Kłamstwa, po które chętnie sięgamy, będąc w związku. Dotyczą każdej pary

Jak działa metoda szarej skały?

Zanim spotkasz się z toksyczną osobą przygotuj się i wejdź w bezpieczną strefę totalnej rezygnacji i obojętności. Podczas każdej interakcji staraj się mówić neutralnym głosem, poruszaj tylko bezpieczne i ogólne tematy, unikaj kontaktu wzrokowego i udzielaj krótkich, ogólnych odpowiedzi. Nie mów im o swoim awansie w pracy, zbliżających się urodzinach Twojego partnera czy planowanej wycieczce. Nie angażuj się emocjonalnie, nawet jeśli toksyczna osoba próbuje swoim zachowaniem obudzić w Tobie silniejszą reakcję. Niektórzy zwolennicy metody szarej skały sugerują nawet noszenie szarych lub neutralnych ubrań oraz rezygnację z makijażu i biżuterii, aby naprawdę wywołać uczucie znudzenia, które po spotkaniu odczuje toksyczna osoba.