Od 16 kwietnia wszedł w życie nakaz noszenia maseczek ochronnych. To jeden ze sposób wzmacniających bezpieczeństwo i ochrona przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Kolejne etapy odmrożenia gospodarki to znak stopniowego powrotu do codzienności sprzed pandemii koronawirusa. Jednak otwarcie salonów fryzjerskich i galerii nie oznacza, że stosowanie środków ochronnych przestaną nas obowiązywać. Nakaz noszenia maseczek pozostanie. Podobnie jak używanie rękawiczek i częste dezynfekowanie dłoni i powierzchni.

Makijaż pod maseczką ochronną szkodliwy dla skóry i… maseczki ochronnej

Maseczka ochronna – możesz zrobić ją samodzielnie

Coraz więcej osób zaczyna samodzielnie szyć maseczki. W internecie można znaleźć wiele tutoriali, które pokazują krok po kroku jak wykonać ochronną maskę. Niejednokrotnie do jej przygotowania nie potrzebujemy maszyny do szycia, a nawet igły i nici.

Jednym z projektantów, którzy proponują samodzielnie wykonanie maseczki jest Zhiju Wang. Pochodzący z Pekinu mężczyzna tworzy je z oryginalnych materiałów. Jednym z nich jest torba popularna niebieska torba wielokrotnego użytku ze sklepu IKEA.

Zhiju Wang rozpoczął swój projekt tworzenia masek już w 2013 roku. Było to związane z niepokojąco dużym wzrostem zanieczyszczeń powietrza w dużych miastach. Jego projekty są nie tylko funkcjonalne, ale również traktowane jako sztuka współczesna. Wystawę jego prac można obejrzeć m.in. w Museum of Modern Art (muzeum sztuki nowoczesnej) w Nowym Jorku.

Maseczka ochronna, którą zrobisz w 45 sekund. Chirurg z USA pokazuje jak ją wykonać

Artysta publikuje zdjęcia swoich prac również w mediach społecznościowych. Stworzoną w 2017 roku maseczkę z torby IKEA zyskał sporą popularność. Do produkcji swoich prac wykorzystuje również inne oryginalne materiały, np. elementy butów. Zhiju Wang opublikował w sieci krótki tutorial, w którym pokazuje, w jaki sposób można samodzielnie wykonać ochronną maskę.