Wstając rano z łóżka, masz prawo czuć się wyspana i wypoczęta. Nie powinnaś też odczuwać bólu karku ani kręgosłupa. Jeśli jest inaczej, oznacza to problem – być może z twoim meblem do spania lub materacem. I choć nie on jeden decyduje o twoim dobrym śnie, to odgrywa w nim istotną rolę. Na jakie materace warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Jak wybrać materac? Kilka słów o materacach piankowych

Przemysł chemiczny poczynił w ostatnich latach tak duże postępy, że możliwe stało się produkowanie pianek poliuretanowych o rozmaitych gęstościach. Jako materiał do produkcji materaców mają one praktycznie same zalety. Są całkowicie nieszkodliwe, ponieważ nie ma w nich substancji niebezpiecznych dla zdrowia. Bardzo łatwo je ze sobą łączyć, co pozwala produkować materace wielowarstwowe i dwustronne zarazem. Są ponadto lekkie i elastyczne, więc doskonale dopasowują się do ciała leżącej osoby.

Oprócz materaców wykonanych ze zwykłej pianki na rynku znajdziesz też wyroby z pianek o specyficznych właściwościach. Jedną z nich jest pianka wysokoelastyczna – najbardziej sprężysta i najszybciej reagująca na każdą zmianę nacisku. Doskonale nadaje się dla osób sypiających niespokojnie, często zmieniających pozycję w trakcie snu. Jeżeli sypiasz w jednej pozycji i nie wiercisz się w nocy, docenisz natomiast piankę termoelastyczną. Ta odmiana reaguje wolniej, bo zmienia swoje ugięcie pod wpływem ciepłoty ciała. Jeżeli natomiast wyznajesz zasadę „jak najmniej chemii”, pomyśli o materacach lateksowych. Surowiec do ich produkcji czerpany jest z roślin kauczukodajnych.

Materace piankowe zapewniają pełny komfort, są przy tym lekkie, a więc łatwe w transporcie. Nie sprawią problemów, gdy trzeba będzie zrobić w mieszkaniu remont albo je przemeblować.

Jedyna znana słabość materacy piankowych dotyczy skłonności do odkształcania się pod wpływem zbyt silnego nacisku. Osobom ważącym od 100 kg w górę zaleca się więc kupowanie twardych materaców sprężynowych.

fot. Ty Carlson / Unsplash

Nie chcesz wymieniać? To dodaj!

Bywają sytuacje, w których ktoś nie chce lub po prostu nie może wymienić materaca albo mebla do spania na nowy. Jest i na to sposób: materace nawierzchniowe. Wykonane z pianki kilkucentymetrowej grubości, służą do ułożenia na dotychczasowym podłożu do spania. Mogą zwiększać lub zmniejszać jego twardość, bardzo poprawiając komfort nocnego relaksu.

Spanie na sprężynach

Nieco bardziej tradycyjnym rozwiązaniem są materace sprężynowe. Obecnie niełatwo już jednak spotkać taki, który swoją budową przypominałby wnętrze tapicerowanych mebli z bonellowymi sprężynami. Na rynku dominują materace kieszeniowe: zbudowane są z małych sprężyn umieszczonych w osobnych kieszonkach i niepołączonych ze sobą. Każda taka sprężyna ugina się więc niezależnie od pozostałych. Może być ich dużo, a w wersjach multipocket – bardzo dużo, dzięki czemu „czułość” takiego materaca jest większa.

Sprężyny znajdują się w warstwie środkowej. Nad nią i pod nią jest warstwa pianki, więc nie mają prawa cię uwierać. Materac sprężynowy jest często dwustronny, a więc można go co jakiś czas odwracać dołem do góry.

Materace sprężynowe świetnie sprawdzają się w łóżkach małżeńskich. Gdy obok siebie śpią dwie osoby, wykonywane przez sen ruchy i zmiany pozycji każdej z nich mogą przeszkadzać tej drugiej. Sprężyny nie przenoszą jednak ugięcia ani drgań, toteż możesz spać spokojnie nawet wtedy, gdy obok ciebe spoczywa wiercipięta.

W razie trudności z wyborem zajrzyj do artykułu: „Materac kieszeniowy czy piankowy – który lepiej odpowiada Twoim potrzebom”.

Liczy się producent

Jeżeli w sprawach związanych z materacami należy przed czymś przestrzegać, to z pewnością jest to kierowanie się przy zakupie niską ceną. Materac wykonany z najtańszych materiałów ani nie zapewni właściwego podparcia dla kręgosłupa i mięśni, ani nie posłuży ci zbyt długo. Warto kupować materace stworzone przez najlepszych producentów. Na polskim rynku godna zaufania jest szwedzka firma Hilding. Skandynawowie są tak pewni jakości swoich wyrobów, że udzielają na nie 15-letniej gwarancji. Dotyczy ona także ewentualnych odkształceń!

O czym jeszcze warto pamiętać

O jakości materaca świadczy między innymi jego grubość. Fachowcy zalecają unikanie materaców cieńszych niż 20 cm. Te luksusowe mają czasem nawet 27 cm.

Materac powinien być dopasowany do łóżka lub stelażu i nie wystawać z żadnej strony. Jego długość powinna natomiast przekraczać wzrost użytkownika o co najmniej 20 cm.

Niezależnie od indywidualnych upodobań, przy wyborze materaca należy uwzględniać masę ciała. Dla najszczuplejszych osób przeznaczone są materace miękkie – H1. H2 i H3 to materace o średniej twardości, natomiast powyżej 100 kg wagi należy kupić model o twardości H4.

Istotną rolę odgrywa także pokrowiec, chroniący materac przed zabrudzeniami. W dobrych sklepach dostępne są różne pokrowce do wyboru. Jeżeli użytkownikiem materaca ma być osoba mogąca zanieczyścić łóżko, np. dziecko lub chory z demencją, a także jeśli w domu są zwierzęta, które mogą brudzić meble, trzeba dodatkowo zakupić specjalną osłonę wodoodporną i umieścić ją na pokrowcu.

 

Materiał promocyjny