„Nie nazywaj tego kultem. Sekta NXIVM – Niewolnictwo seksualne w elitach amerykańskiego show-biznesu” to mrożąca krew w żyłach opowieść o kontrowersyjnej sekcie, która wstrząsnęła amerykańskim show-biznesem. Sarah Berman, dziennikarka śledcza, doskonale przedstawia historię tej organizacji, jej przywódcy i działań, które wstrząsnęły opinią publiczną. Książka jest napisana w sposób, który przyciąga uwagę czytelnika od pierwszych stron. Autorka przedstawia całą historię NXIVM od samego początku, opisując sposób, w jaki Keith Raniere, charyzmatyczny lider sekty, przyciągnął do niej swoje pierwsze ofiary. Czytelnik zostaje wprowadzony w kulisy manipulacji i psychologicznych technik wywierania wpływu, które wykorzystywano, aby zyskać kontrolę nad umysłami uczestników.

Co dzieje się z Twoim mózgiem po przeczytaniu zaledwie 30 stron książki?

Najbardziej porażającym aspektem tej książki jest jednak wyeksponowanie niewyobrażalnej okrucieństwa, jakiego dopuszczano się w środku sekty. Autorka bezlitośnie opisuje przypadki wykorzystywania seksualnego, przymusowego trzymania ludzi w niewoli, jak również fizycznego i psychicznego znęcania się nad uczestnikami. Niektóre z tych opowieści są tak szokujące, że wydają się zbyt okropne, by były prawdziwe. Sarah Berman opiera się na relacjach byłych członków sekty, którzy z odwagą podzielili się swoimi traumatycznymi doświadczeniami. Przedstawione w książce fakty, dokumenty i świadectwa są przekonujące i nie pozostawiają wątpliwości, że NXIVM był przerażającym miejscem.

Jednak nie jest to tylko książka o okrucieństwie i cierpieniu. Autorka ukazuje również odwagę i siłę ducha tych, którzy zdecydowali się uwolnić się od wpływu sekty i walczyć o sprawiedliwość. Pokazuje, że pomimo ciemnych chwil, ludzie potrafią stanąć w obronie prawdy i przezwyciężyć przeciwności losu. „Nie nazywaj tego kultem” to lektura, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Sarah Berman z sukcesem przedstawia historię sekty NXIVM, odsłaniając przerażający obraz manipulacji i wykorzystywania. To nie tylko książka o sekcie i jej przywódcy, to również opowieść o ludzkim cierpieniu i sile ducha. Gorąco polecam tę książkę wszystkim zainteresowanym tematyką manipulacji i psychologii, ale ostrzegam, że niektóre fragmenty mogą być szokujące i trudne do przełknięcia. To historia, której nie zapomnisz.

Historię organizacji dokumentuje również serial „Przysięga”, który możecie obejrzeć na HBO.