Spięcia i kłótnie zdarzają się w każdej relacji i mogą dotyczyć różnorodnych kwestii – od tak błahych jak zapomnienie o odebraniu przesyłki aż po gwałtowną wymianę zdań spowodowaną różnicami w światopoglądzie. Jeśli emocje biorą górę, a merytoryczna dyskusja zamienia się w krytykę i wytykanie drugiej stronie jej najgorszych cech – to wyraźny znak, aby powiedzieć „przepraszam”. Nie każda sytuacja musi stawiać Cię w świetle winowajcy. Jeśli manipulacja, podniesiony ton głosu, agresja i oskarżenia nie były przedmiotem Twojej konfrontacji – być może wcale nie musisz, a nawet nie powinnaś czuć, że zawiniłaś. Dowiedź się, za co nie przepraszać, jak stawiać wyraźne granice i bronić swojej przestrzeni.

Za co nie przepraszać – uwolnij się od poczucia winy

Za niska, zbyt wysoka, szczupła, puszysta, blondynka czy szatynka – Twój wygląd to Twoja sprawa i nie powinien mieć znaczenia dla innych osób. Zaakceptuj to, kim jesteś i nie pozwól, aby ten zrzędliwy głos w twojej głowie mówił, że jesteś niewystarczająca. Nigdy nie powinnaś przepraszać za to, jak wyglądasz. To wyłącznie Twoja przestrzeń, którą organizujesz tak, jak chcesz.

Czym jest beżowa flaga w związku? Potrafi wyjaśnić bardzo wiele na temat waszej relacji

Trzymaj się swoich granic, jeśli czujesz, że dzięki nim osiągasz wewnętrzny spokój i bezpieczeństwo. Jeśli ktokolwiek próbuje je przekroczyć i stosuje techniki manipulacyjne – powiedź stanowcze „nie”. To może dotyczyć wielu aspektów, jak na przykład spotkania towarzyskiego bez alkoholu lub uniknięcia pocałunku na pierwszej randce. Jeśli zakomunikowałaś swoje zdanie wcześniej, nikt nie ma prawa przekraczać Twoich granic ani obrażać się za Twój wybór.

Komunikowanie o swoich doświadczeniach, przeżyciach i odczuciach jest ważne i pozwala relacji ruszyć z miejsca. Nie zawsze jest to jednak tak prosta sprawa. Są kwestie, które wymagają przełamania komunikacyjnych barier i pełnej szczerości, a za co nie przepraszać będąc w pełni świadoma swoich potrzeb? Za swoje emocje, których nie sposób kontrolować w pełni. Musisz wziąć za nie odpowiedzialność i powiedzieć, że poczułaś się zaniepokojona, zraniona, zdezorientowana lub smutna. Wyjaśnij dlaczego tak się czułaś, opowiedz o trudnych sytuacjach, ale nie przepraszaj za to, co czujesz.

Jak podnieść swoją samoocenę, aby być jeszcze bardziej zadowolonym z życia?

Twoja inteligencja, wykształcenie i zdobyte doświadczenie jest czymś, za co nigdy nie powinnaś przepraszać. Nie bagatelizuj swoich osiągnieć i nie umniejszaj swoim umiejętnościom, aby nie zostać odebrana jako ignorantka. To, że posiadasz wiedzę na dany temat, którą dzielisz się z innymi nie oznacza, że jesteś przemądrzała. Jeśli ktoś z boku odbiera to w ten sposób, zazwyczaj przemawiają przez niego kompleksy i niska samoocena. Nie bój się wyrażać swoich myśli. To Twój kapitał i wielki atut, a nie piętno.

Sonda

Pewność siebie

Miewasz problemy z pewnością siebie i samooceną?