Firma Mattel wprowadziła na rynek pierwszą lalkę Barbie z zespołem Downa. Premiera nowej zabawki miała miejsce 25 kwietnia, a twarzą kampanii promocyjnej stała się modelka Ellie Goldstein. 22-latka powiedziała, że czuje ogromną radość i ma nadzieję, że w ten sposób dzieci będą mogły lepiej zrozumieć czym jest różnorodność i odkryć w niej wielką wartość. „Fakt, że dzieci będą mogły bawić się tą lalką i uczyć się, że każdy jest inny, wiele dla mnie znaczy” – napisała we wpisie promującym nową Barbie.

Oryginalna lalka Barbie, wprowadzona na rynek w 1959 roku, miała długie nogi, wąską talię i falujące blond loki. Z biegiem czasu marka zmieniła strategię rozwoju, a jej celem stało się to, aby „wszystkie dzieci zobaczyły siebie w Barbie”. W ostatnich latach marka Mattel stworzyła lalki z aparatem słuchowym, protezą kończyny i wózkiem inwalidzkim.

Współtwórczyni szczepionki AstraZeneca prof. Sarah Gilbert uhonorowana… lalką Barbie

Lalka Barbie z zespołem Downa: gdzie kupić i ile kosztuje?

Najnowsza lalka stworzona przez firmę Mattel jest przypisana do wyjątkowej kolekcji Mattel Barbie Fashionistas promującej różnorodność. Dzięki zabawkom, które pokazują osoby z niepełnosprawnościami dzieci już od najmłodszych lat uczą się nie polegać na stereotypach. W Polsce lalka Barbie z zespołem Downa będzie dostępna już w maju 2023 roku.

Jak wygląda lalka Barbie z zespołem Downa

W celu jak najwierniejszego przestawienia osób dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną firma podjęła ścisłą współpracę z amerykańską organizacją National Down Syndrome Society (NDSS). Dzięki zaangażowaniu obu ston udało się stworzyć lalkę, która dokładnie przedstawia osobę z zespołem Downa. Lalka ma zmienione proporcje ciała, niższy wzrost oraz płaski grzbiet nosa, oczy w ksztłcie migdałów i okrągłą twarz oraz mniejsze uszy. Barbie odzwierciedlająca kobietę z chorobą genetyczną jest ubrana w żółto-różową sukienkę z bufiastymi rękawami, która symbolizuje miesiąc świadomości osób z zespołem Downa.

„Jako najbardziej zróżnicowana linia lalek na rynku, Barbie odgrywa ważną rolę we wczesnych doświadczeniach dziecka, a my dokładamy wszelkich starań, aby poprzez zabawę przeciwdziałać stygmatyzacji społecznej” — powiedziała Lisa McKnight, wiceprezes wykonawczy i globalny szef Barbie & Lalki, Mattel. „Naszym celem jest umożliwienie wszystkim dzieciom zobaczenia siebie w Barbie, a jednocześnie zachęcenie dzieci do zabawy lalkami, które nie wyglądają jak one same. Zabawa lalkami poza własnym doświadczeniem dziecka może uczyć zrozumienia i budować większe poczucie empatii, prowadząc do bardziej akceptującego świata. Z dumą przedstawiamy lalkę Barbie z zespołem Downa, aby lepiej odzwierciedlić otaczający nas świat i wesprzeć nasze zaangażowanie w celebrowanie integracji poprzez zabawę” – dodała McKnight.

Barbie w nowym wydaniu. Kolekcja lalek z plastiku wyłowionego z oceanów

Ważnym elementem wyglądu lalki Barbie z zespołem Downa jest jej naszyjnik z ułożonymi trzema szewronami oraz ortezy stawu skokowego, które często są noszone przez osoby dotknięte tą chorobą genetyczną. Różowy naszyjnik to ma z kolei przypominać trzy kopie 21. chromosomu, materiału genetycznego, który odpowiada za cechy związane z zespołem Downa.