Populacja coraz bardziej się starzeje, a wraz z kolejnymi latami podwoi się liczba osób powyżej 65. roku życia. Ostatnie badania pokazują, kto ma lepiej na starość. Mężczyźni cieszą się większym komfortem, ale to kobiety… żyją dłużej. Analizy zostały przeprowadzone w 18 krajach należących do OECD [Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju].

Skargi na mizoginistyczną, seksistowską reklamę. Sugeruje niewierność kobiet

Kto ma lepiej na starość? Naukowcy odpowiadają

W trakcie ostatnich badań naukowcy przedstawili różnicę w starzeniu się między kobietami i mężczyznami. Kto ma lepiej na starość? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczeni z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze (NUS). Badania zostały przeprowadzone w 18 krajach OECD i wynika z nich, że kobiety statystycznie żyją dłużej o… 3 lata, ale to mężczyźni cieszą się większym komfortem i na starość żyją w “lepszym zdrowiu”.

Pod uwagę brano wskaźniki oparte na danych pochodzących z OECD i Banku Światowego. Zaliczono do nich: dobrostan (satysfakcja i życie w pełnym zdrowiu), produktywność i zaangażowanie w pracy, równość, spójność (życie starszych osób w ramach całego społeczeństwa) oraz poczucie bezpieczeństwa (również finansowe).

Wyniki jasno pokazują, że mężczyźni są dłużej aktywni zawodowo, co pozwala im mieć lepsze perspektywy na starość w przeciwieństwie do kobiet, które mniej pracują i tym samym mogą liczyć później na niższe wynagrodzenie. To powoduje, że mają one słabsze zasoby na starość i zdecydowanie mniejszy komfort. Może to również powodować izolację społeczną.

Nierówności płci

Starzenie się społeczeństwa wzmacnia istniejące nierówności płci, a mężczyźni otrzymują więcej możliwości, zasobów i wsparcia społecznego. W związku ze starzejącym się społeczeństwem w niespotykanym dotąd tempie zwiększy się proporcja starszych kobiet nad mężczyznami. Pojawia się jednak problem uprzywilejowania mężczyzn, którym trzeba się pilnie zająć — tłumaczy dr Cynthia Chen, główna autorka badania z NUS.

Jak się okazuje, największe różnice w badaniach pojawiają się w Holandii, Austrii, we Włoszech i w Danii. W Polsce z kolei różnice są niewielkie, ale nie jest to powodem do radości, gdyż ogólna sytuacja osób starszych w naszym kraju nie należy do najlepszych…

Badania zostały opublikowane na łamach czasopisma „Lancet Health Longevity”.