Rok 2021 był rokiem spektakularnych książek. Niezależnie od tego, czy posługujesz się kartą visa, czy dobrą staromodną kartą biblioteczną, przygotuj się na zamówienia, bo rok 2022 również obfitował będzie w niesamowite premiery. Przed tobą zestawienie książek, które warto przeczytać. Na liście znajdziesz zarówno nowości jak i subiektywne wybrane przez autorkę artykułu bestsellery roku minionego.

„Miła robótka”, czyli świerszczyki, VHS-y i polska erotyka lat 90. Audioserial reporterski na podstawie książki Ewy Stusińskiej już do odsłuchania

Sonda

Książki

Lubisz czytać książki?

Wszystkie szczyty świata
1

Wszystkie szczyty świata

Vanessa O’Brien

Vanessa O’Brien, słynna amerykańsko–brytyjska podróżniczka, w swoich fascynujących wspomnieniach zabiera nas w niezwykłą podróż na szczyty najwyższych gór Ziemi.

Kryzys finansowy z roku 2008 wywrócił życie Vanessy O’Brien do góry nogami. Po wielu latach wspinaczki po korporacyjnej drabinie sukcesu jej kariera nagle załamała się, a ona sama musiała znaleźć sobie nowy cel w życiu. Wybrała nietypowo: postanowiła zdobyć Mount Everest.

W ciemnej dolinie
2

W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii

Robert Kolker

Galvinowie mogliby być ucieleśnieniem amerykańskiego snu. Dan i Mimi wzięli ślub zaraz po II wojnie światowej, rodzinę zakładali w czasach rosnącego dobrobytu, awansowali do klasy średniej, kupili piękny dom. Marzyli o dużej rodzinie i ich marzenie się spełniło, doczekali się aż dwanaściorga dzieci. Ale za zamkniętymi drzwiami rozgrywał się dramat. Jeden po drugim ich sześciu synów traciło kontakt ze światem. Diagnoza – schizofrenia – w tamtych czasach była jak wyrok dla całej rodziny.

Szatan w naszym domu
3

Szatan w naszym domu. Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej

Lawrence Wright

Paul Ingram – szanowany obywatel, wzorowy ojciec, zastępca szeryfa w stanie Waszyngton – został w 1988 roku oskarżony przez swoje prawie już dorosłe córki o wykorzystywanie seksualne. Początkowo zarzuty dotyczyły przemocy seksualnej w dzieciństwie, lecz stopniowo zaczęły również obejmować tortury i gwałty zaledwie sprzed paru tygodni od oskarżenia. Kolejne zeznania przynosiły coraz więcej rewelacji – w krwawych satanistycznych rytuałach brali udział nie tylko członkowie rodziny Ingramów, lecz także inni pracownicy biura szeryfa.

Polarniczki
4

Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata

Dagmara Bożek

Dagmara Bożek oddaje głos kobietom, które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych. To właśnie one przełamały uprzedzenia, skruszyły lód i niejednokrotnie udowodniły, że drzemie w nich siła. Jak wyglądała ich droga do krainy śniegu i gór lodowych? I za co pokochały białą pustynię, w której noc polarna trwa kilka miesięcy, a mróz wdziera się pod każdą warstwę ubrania?

Polowanie na wiedźmy. Kronika kobiet niepodporządkowanych
5

Polowanie na wiedźmy. Kronika kobiet niepodporządkowanych

Kristen J. Sollee

Kristen Sollee opowiada, jak przez wieki nękano zielarki, akuszerki, szeptuchy, oskarżając je o czary, i jak po pokazowych procesach prowadzono je wprost na stosy. Autorka bada historię wiedźm, opisuje czarne msze odprawiane z użyciem krwi niewinnych, sabaty i praktyki czarownic, tłumaczy źródła mrocznych obrzędów. To kronika prześladowań kobiet świadomych i niezależnych, na które za nieposłuszeństwo czekały gilotyna, stos lub kamień u szyi i głęboka woda.

Jak wychować nazistę
6

Jak wychować nazistę. Reportaż o fanatycznej edukacji

Gregor Ziemer

Książka ostrzeżenie przed tym,
co może się stać, jeśli edukację naszych dzieci oddamy w ręce fanatyków. Napisana w 1941 roku, odkryta na nowo książka to unikatowe świadectwo reportera, który uchwycił mroczny moment historii. Wstrząsająco aktualna opowieść o tym, jak kilka lat wściekłej indoktrynacji może zmienić cywilizowane społeczeństwo w zbiorowość zaprogramowanych robotów.

Szalone złe i smutne
7

Szalone, złe i smutne. Kobiety i psychiatrzy

Lisa Appignanesi

Histeria, szaleństwo laktacyjne, kobiece sprawy... W XIX wieku zaburzenia psychiczne kobiet wzbudzały w lekarzach (mężczyznach) niepokój, który często przeradzał się w lekceważenie. Jeszcze nie tak dawno dręczone przez własne umysły pacjentki mogły liczyć na zakucie w kaftan, kąpiele lecznicze albo wizytę egzorcysty.

Filozofia dla zabieganych
8

Filozofia dla zabieganych

Jonny Thomson

„Filozofia dla zabieganych” to fascynująca podróż po świecie idei największych myślicieli od starożytności po współczesność. Przekonaj się, co mają do powiedzenia na temat najważniejszych życiowych kwestii i dlaczego warto dziś znać ich koncepcje.
Rzuć się w wir zilustrowanych piktogramami minirozdziałów, które poszerzą twoje horyzonty, dadzą ci do myślenia, zainspirują cię i rozbawią. Ich rozpiętość tematyczna zapiera dech: od strategii wygrywania gier planszowych Sun Zi po przemyślenia Freuda na temat naszego popędu śmierci; od poglądów de Beauvoir, która wierzyła, że instynkt macierzyński jest mitem, po kosmitów Fermiego i zasady robotyki Asimova! A może chcesz wiedzieć, dlaczego Schopenhauer nie byłby najlepszym towarzystwem do imprezowania?

Horrorstor
9

Horrorstor,

Hendrix Grady

"Horrorstör" to tradycyjna opowieść o nawiedzonym domu, osadzona w scenerii jak najbardziej współczesnej i wydana w taki sposób, aby czytelnik mógł się nią cieszyć do końca życia. Poręczny format, miękka oprawa, skrzydełka – dzięki eleganckiej formie można do woli napawać się strachem, na jaki każdy z nas zasługuje.

adresy-co-mowia-nam-o-tozsamosci-statusie-i-wladzy-w-iext103434588
10

Adresy. Co mówią nam o tożsamości, statusie i władz

Deirdre Mask

Adres – niektórzy świadomie nie chcą go mieć, dla innych jego zdobycie to jedyny sposób na wyjście z ubóstwa. Ten fascynujący reportaż pokazuje, jak miejsce zamieszkania, siatka ulic, ich nazwy, a nawet numeracja domów wpływają na nasze życie – zarówno w wymiarze prywatnym, jak i politycznym.

*Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawcy. 

Czy Samantha Jones z „Seksu w wielkim mieście” pojawi się na planie innego, popularnego serialu? Fani mają pewne teorie