Odkąd serial The Crown pojawił się na Netfliksie w 2016 roku nieustannie fascynuje widzów na całym świecie. Historia brytyjskiej rodziny królewskiej w obiektywie Petera Morgana rozpoczyna się w momencie śmierci króla Jerzego VI, wówczas to młodziutka Elżbieta wstępuje na tron i staje się nową władczynią Wielkiej Brytanii. Kolejne sezony pokazują dalsze lata panowania monarchini, a tłem do wydarzeń są zachodzące w kraju przemiany społeczno-gospodarcze.

Książę Harry na temat skandalu z „trującym” wiankiem ze ślubu z Meghan Markle

Królewska rodzina brytyjska o The Crown

Większość członków brytyjskiej rodziny królewskiej nie komentuje wątków przedstawianych w serialu. Wyjątkiem jest książę Harry, który w trakcie promocji swojej najnowszej książki Spare, postanowił odnieść się także do sposobu, w jaki przedstawiono losy royalsów w produkcji Netfliksa.  Jakiś czas temu w sieci pojawiły się jednak informacje, że książę Edward, jego małżonka Zofia oraz zmarła niedawno królowa Elżbieta II oglądali The Crown. Monarchini wypowiadała się pochlebnie o pierwszym sezonie, chociaż uznała, że niektóre watki są nieco przerysowane. Drugi sezon podobał jej się jednak mniej ze względu na sposób przedstawienia relacji jej syna Karola z mężem Filipem.

Zdecydowanie mniej entuzjastycznie do serialu podchodzi książę William. Kiedy Olivia Colman grająca rolę królowej Elżbiety zapytała się go, co sądzi o serialu, stanowczo odpowiedział, że nie oglądał The Crown. Aktorka mimo przeczącej odpowiedzi uznała, że William jest czarujący i bardzo miło było go spotkać. Byłam bardzo podekscytowana i zapytałam: „oglądałeś to?”. Jego odpowiedź brzmiała stanowczo: „nie”. Ale i tak był czarujący i bardzo uroczy ­– powiedziała w rozmowie w The Graham Norton Show.

Aktorzy grający w The Crown muszą mierzyć się z zarzutami fanów. Są zbyt atrakcyjni, by wcielać się w role?

Książę Harry o faktach i mitach w The Crown

Książę Harry podczas wizyty w amerykańskim talk-show prowadzonym przez Stephena Colberta promował swoją najnowszą książkę Spare. Prowadzący w pewnym momencie wywiadu zapytał go czy oglądał już serial The Crown. Harry przyznał, że jest jest na bieżąco z produkcją: Tak, faktycznie oglądałem The Crown. Zarówno starsze, jak i nowsze odcinki.

Następnie Stephen zapytał, czy Harry sprawdza fakty i weryfikuje autentyczność przedstawianych w serialu wydarzeń. W odpowiedzi żartobliwie naśladował robienie notatek za pomocą długopisu i papieru. Po chwili dodał jednak, że rzeczywiście często mu się to zdarza. Na koniec wskazał na swoją książkę Spare i podsumował cały temat słowami: kolejne wyjaśnienie dlaczego tak ważne jest, aby to historia miała rację. We wcześniejszych wywiadach książę Harry podkreślał także, że przez całe życie dążył do tego, aby mieć rodzinę, a nie instytucję. Dodał także, że chciałby, aby jego dzieci miały kontakt z innymi członkami rodziny królewskiej.