Za nami uroczysta 95. gala rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Największym wygranym okazał się film „Wszystko, wszędzie, naraz”, który zdobył aż 7 złotych statuetek, m.in. za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oraz główną rolę kobiecą. Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej mieli własnego faworyta wśród wszystkich nominowanych tytułów.

„Chłopiec, kret, lis i koń”: krótkometrażwy film animowany z Oscarem i gratulacjami od króla

Król Karol III oraz jego małżonka Camilla nie kryli swojego zadowolenia, gdy usłyszeli werdykt dotyczący wygranej w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. Film trwający zaledwie 34 minuty, któremu dopingowali royalsi również otrzymał Oscara. „Chłopiec, kret, lis i koń” (oryginalny tytuł: „The Boy, the Mole, the Fox and the Horse”) to ręcznie rysowana animacja, która opowiada o sile przyjaźni i odwadze przyjaciół, którzy wspólnie szukają drogi do domu. Film jest adaptacją książki Charliego Mackesy’ego, która nosi ten sam tytuł. A Mackesy jest również współodpowiedzialny za reżyserię. „Chłopiec, kret, lis i końmożna obejrzeć na Apple TV+.

Florence Pugh w krótkich spodenkach na gali rozdania Oscarów 2023

Po zwycięstwie Mackesy’ego król Karol III i królowa małżonka Camilla, za pośrednictwem Twittera, pogratulowali zdobywcy Oscara. On wygrał! Ogromne gratulacje dla Charliego, który był wielkim zwolennikiem @queensreadroom od samego początku. Okazuje się, że brytyjski autor „Chłopieca, kreta, lisa i konia” i jednocześnie współtwórca oscarowego filmu wspiera organizację charytatywną założoną przez żonę króla, której celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych oraz udostępnianie bezpłatnych treści edukacyjnych i literackich.

Camilla Parker-Bowles poleciła książkę Mackesy’ego, opisując ją jako: ciepłą, zabawną, głęboko poruszającą i pięknie ilustrowaną. Dodała także, że ta urocza książka sprawia, że ​​czujesz się lepiej na świecie. Królowa małżonka odbyła także video-rozmowę z autorem, która została udostępniona za pośrednictwem mediów społecznościowych The Queen’s Reading Room.