Został potwierdzony nowy objaw zakażenia koronawirusem u dzieci i nastolatków. Zmiany dermatologiczne zostały nazwane „COVID toes” i towarzyszą one wzrostowi temperatury ciała, napadom kaszlu i biegunce.

Lekarstwo na samotność w czasie pandemii koronawirusa. Islandzka Służba Leśna zaleca przytulanie się do drzew

Jak wyglądają zmiany?

Są to swędzące zaczerwienienia w okolicach stóp. Zmiany mogą być również w formie bolesnych fioletowych guzków, które pojawiają się na czubkach palców lub na górnej części stóp. Dlaczego objaw ten występuje głównie u dzieci i młodzieży? Ponieważ są najbardziej podatni na powstawanie wysypek i zmian dermatologicznych.

Włosi byli pierwsi

Włoscy lekarze jako pierwsi ogłosili, że aż około 20% pacjentów uskarża się na zmiany skórne. Wysypkę w okolicach stóp zauważono również u chorych we Francji, Hiszpanii, Ameryce i Kanadzie. W Hiszpanii wydano nawet specjalne ogłoszenie, w którym pokazano, jak dokładnie wyglądają tzw. COVID toes.

Jedyny objaw?

Co ciekawsze, u części badanych osób zmiany skórne były jedynym widocznym objawem zarażenia koronawirusem. Dlatego warto zwracać uwagę nie tylko na powszechnie znane symptomy, czyli kaszel, duszność i gorączka – o naszej chorobie może świadczyć jeszcze kilka innych objawów!

Co więcej?

Wysypkom lub bolesnym guzkom mogą towarzyszyć obrzęki oraz różne uszkodzenia wskazujące na zakrzepy. W zaawansowanej formie zmiany przypominają odmrożenia. Towarzyszyć im mogą objawy wskazujące na upośledzenie krążenia krwi: drętwienie, osłabienie czucia itp. Wykwity występują pojedynczo lub są mnogie.

Koronawirus: czy parują Ci okulary, gdy nosisz maseczkę?

Powikłania neurologiczne?

Mrowienie i osłabienie czucia może świadczyć o powikłaniach neurologicznych, które poznaliśmy wcześniej: utrata węchu i smaku oraz osłabienie mięśni. Nie należy tych objawów lekceważyć. Najlepiej skontaktować się z lekarzem i stosować maści, które przyśpieszą gojenie i powstrzymają zaostrzenie objawów dermatologicznych.