Obecnie najpopularniejsze na świecie firmy produkujące konsole do gier, to Sony, Microsoft oraz Nintendo. Nie zawsze jednak tak było. Warto przypomnieć sobie historię wprowadzania na rynek konsol Microsoft Xbox i ich wszystkie serie. W końcu firma umacnia swoją pozycję na rynku już od ponad 20 lat!

Konsola Xbox – jak to się zaczęło?

Sprzedaż konsol Xbox rozpoczęto w 2001 roku w USA. Dopiero rok później trafiły na inne, ważne rynki, związane z gamingiem, czyli do Europy i do Japonii. Z dzisiejszej perspektywy, specyfikacja techniczna tego urządzenia nie robi wrażenia. Procesor graficzny na bazie Pentium II pracował z częstotliwością 733 MHz, a pamięć wewnętrzna na dysku HDD wynosiła ok. 8 GB. Na tamte czasy, była to jednak wielka innowacja, bo pozostałe konsole w ogóle nie posiadały możliwości zapisywania stanów gry w pamięci urządzenia – trzeba było do tego wykorzystywać nośniki zewnętrzne.

Dużo bardziej zaawansowaną konsolą był Xbox 360, debiutujący w 2005 roku. W tym sprzęcie, zastosowano 3-rdzeniowy procesor o takowaniu 3,2 GHz i pamięć RAM 512 MB. Xbox stopniowo wypierał z rynku inne, konkurencyjne konsole, jak na przykład SEGA Saturn czy Dreamcast. Konsola była wielokrotnie przebudowywana, a kolejne wersje, nieco różniły się od pierwowzoru wyglądem i możliwościami. Odświeżona wersja o nazwie Xbox 360 Elite pojawiła się w 2007 roku, w 2010 roku zobaczyliśmy Xbox 360 S, natomiast w 2013 roku – pokazano światu Xbox 360 E. Przyjmuje się, że sprzedano na całym świecie ponad 80 milionów egzemplarzy Xbox 360, natomiast najpopularniejsza gra, Kinect Adventures!, została kupiona przez ponad 20 milionów graczy.

8. generacja konsol, czyli Xbox One

W tym miejscu dochodzimy już do najnowszej historii – w końcu konsole Xbox One wciąż są w sprzedaży i na tę platformę do dziś wychodzą nowe gry. O sile konsoli, wydanej pod koniec 2013 roku, świadczył procesor CPU, oparty na mikroarchitekturze AMD „Jaguar” i taktowany z częstotliwością 1,75 GHz. Konsolę wyposażono w 8 GB pamięci RAM i dysk twardy 500 GB lub 1 TB. Od 2015 ogłoszono, że Xbox One będzie wstecznie kompatybilny z poprzednikiem, czyli Xbox 360, dzięki czemu na najnowszej konsoli można było odpalić również kultowe, starsze gry, bez konieczności kupowanie jeszcze raz nośnika z tym samym tytułem. To bez wątpienia duża przewaga na konsolami Sony, albowiem konsola PlayStation 4, nigdy nie była wstecznie kompatybilna z PlayStation 3.

Komponenty z 2013 roku z czasem stawały się już przestarzałe, przez co grom na konsole ósmej generacji, coraz trudniej było konkurować jakością z nowościami na PC. Z tego powodu, zdecydowano się na ulepszone wersje konsoli o mocniejszej specyfikacji. Tak powstał Xbox One X – konsola zdecydowanie lepiej dopasowana do wymagań najnowszych gier, wykorzystująca potencjał coraz popularniejszych telewizorów 4K. W Xbox One X zastosowano mocniejszy procesor i więcej pamięci RAM. Alternatywą była wersja budżetowa o kompaktowych rozmiarach, czyli Xbox One S.

9. generacja konsol – Xbox Series

10 listopada 2020, na rynek weszły najnowsze obecnie konsole dziewiątej generacji. Microsoft od razu zdecydował się na dwie wersje oferując w dniu premiery wybór – potężniejsza i droższa konsola Xbox Series X lub tańsza konsola – Xbox Series S. W tym miejscu, warto zaznaczyć, że ta druga konsola stała się sprzętem wyłącznie do korzystania z cyfrowych wersji gier ze względu na brak napędu optycznego.

Wariant Series X wyposażony jest w procesor AMD Zen 2 i procesor graficzny AMD Radeon RDNA 2, o niesamowitej mocy 12,15 teraflopów. Wielka innowacją jest także wprowadzenie do konsoli dysku SSD, co zdecydowanie skróciło szybkość ładowania się gier.

Najnowsze konsole Xbox Series kupisz w sklepie MediaMarkt, podobnie jak gry i wszystkie potrzebne akcesoria.