Kilka start-upów pracuje obecnie nad nowym metodami, które mają pomóc w przypadku rekonstrukcji piersi. Firmą chcą opracować alternatywę dla silikonu. Jedną z nich są implanty piersi z drukarki 3D.

Implanty piersi stosowane są zarówno ze względów estetycznych, jak i w przypadku mastektomii [chirurgiczne usunięcie jednej lub obu piersi, stosowane w celu leczenia lub profilaktyki raka piersi].

Alternatywa dla silikonu? Implanty piersi z drukarki 3D jedną z opcji

Ostatnie lata w medycynie to zdecydowana poprawa, jeżeli chodzi wykrywalność raka piersi. Do dzisiaj jednak cały czas najlepszą metodą na pozbycie się nowotworu jest mastektomia. Istnieje wiele metod rekonstrukcji. Wciąż jednak najczęściej stosowanym materiałem do wypełnienia pozostaje silikon.

Kilka start-upów pracuje nad nowymi technologiami. Implanty piersi z drukarki 3D mają być jednym z kolejnych rozwiązań. Celem jest pomoc w przypadku leczenia i profilaktyki raka piersi. Badania prowadzą firmy — Healshape, Lattice Medical i CollPlant, które chcą stworzyć implanty piersi mniej inwazyjne niż te silikonowe.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że mimo popularności silikonu, nie jest on pozbawiony wad, szczególnie jeżeli chodzi właściwą temperaturę dla ciała i konieczność ich wymiany [ok. co 10-15 lat]. Same pacjentki coraz częściej starają się szukać nowych rozwiązań, tym bardziej implanty piersi z drukarki 3D mogą się okazać dobrą alternatywą.

Czy codzienne noszenie stanika sportowego jest dobre dla piersi i zdrowia? Oto werdykt ekspertów

Biodegradowalne materiały i druk 3D

Na czym ma polegać technologia implantów wydrukowanych w drukarce 3D? Po ich wszczepieniu ważną rolę odgrywają komórki pacjentki, które go „kolonizują”. W ciągu 6-9 miesięcy hydrożelowa wkładka powinna zniknąć — tak wygląda propozycja firmy Healshape.

Podobną technikę stosuje CollPlant, wykorzystując do tego biotusz kolagenowy pozyskiwany z liści tytoniu, przy czym został od genetycznie zmodyfikowany do wytworzenia ludzkiego kolagenu. Z kolei implant od Lattice Medical wykonany został z degradowalnego biopolimeru. Przy wszystkich rodzajach rekonstrukcji najważniejszą rolę przy regeneracji odgrywa sam organizm.

Warto również pamiętać, że silikon i implanty piersi z drukarki 3D to nie jedyne metody rekonstrukcji po mastektomii. Naukowcy cały czas pracują nad różnymi technikami, które mają pomóc kobietom zmagającym się z nowotworem piersi. Pojawia się coraz więcej metod biologicznych, które polegają na wstrzykiwaniu pod skórę własnych komórek tłuszczowych oraz komórek macierzystych, dzięki którym organizm ma odbudować piersi.