Prowadzenie samochodu to odpowiedzialne zadanie i dlatego właśnie kierowca powinien być otwarty na wszystkie sygnały, które do niego dochodzą w czasie jazdy i w oparciu o nie podejmować trafne decyzje.

W czasie jazdy często zdarza nam się rozmawiać przez telefon, prowadzić zażartą dyskusję z pasażerami, przedzierać się przez zawiłe menu systemu nawigacji, jeść drugie śniadanie czy nawet doczytywać gazety. Każda z tych czynności powoduje, że odrywamy swoją uwagę od zadania głównego, czyli bezpiecznego prowadzenia pojazdu – mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Koncentracja podstawą bezpieczeństwa

Zobacz, co najbardziej rozprasza kierowców:

Telefon – używanie w systemie głośnomówiącym lub słuchawkowym, mimo, że dopuszczalne, powinno być ograniczone do minimum. Koncentracja kierowcy drastycznie spada, więc łatwo o wypadek.

Pasażer – zawsze powinien pamiętać o odpowiedzialność spoczywającej na kierowcy, więc niedopuszczalne jest zachęcanie go do brawurowej jazdy czy łamania przepisów.

Jedzenie i picie – spożywanie posiłków podczas jazdy jest niebezpieczne, ponieważ z jednej strony odciąga uwagę kierowcy od tego, co dzieje się na drodze, a z drugiej wymusza oderwanie rąk od kierownicy.

Radio – głośno grające radio powoduje, że nie słyszymy sygnałów z otoczenia, natomiast spokojna muzyka, szczególnie nocą, powoduje senność. Również strojenie stacji radiowych, przeskakiwanie do ulubionej piosenki czy szukanie płyty w schowkach również rozprasza uwagę kierowcy.

Klimatyzacja – Zbyt wysoka temperatura obniża koncentrację i wydłuża czas reakcji, natomiast zbyt niska sprzyja przeziębieniu i negatywnie wpływa na samopoczucie.

Chcesz umówić się na jazdę próbną? KLIKNIJ

Koncentracja podstawą bezpieczeństwa