Joshua Vides to działający w Kalifornii artysta, który na całym świecie słynie z transformacji rozmaitych obiektów i przestrzeni w charakterystycznym czarno-białym stylu. Vides specjalizuje się w technice ilustracji ręcznie malowanych grubą, czarną kreską. Artysta, we współpracy z marką Ballantine’s, zaprojektował nową formę ikonicznej butelki tej szkockiej whisky. Charakterystyczna prostokątna butelka Ballantine’s Finest od dekad stanowi ukłon w stronę szalonych czasów amerykańskiej prohibicji lat 20. XX w. Vides podkręcił jej wygląd w swojej niepodrabialnej, czarno-białej komiksowej stylistyce.

Joshua Vides

Joshua Vides

Joshua Vides

Inspiracje klasycznym designem butelki Vides zaczerpnął wprost z destylarni Ballantine’s, którą odwiedził. To tam przekonał się, jak ważna dla marki jest autentyczność, co jest bliskie również samemu artyście. Jak sam stwierdził: „Zaiskrzyło między nami praktycznie od razu”.

Wraz z limitowaną, czarno-białą butelką artysta zaprojektował też klasyczną walizkę, utrzymaną w charakterystycznym dla Videsa, komiksowym stylu. To kolejne nawiązanie do czasów prohibicji lat 20. ubiegłego stulecia, panującej w Stanach Zjednoczonych. Butelki były wówczas szmuglowane m.in. właśnie w takich walizkach. To właśnie stąd pochodzi kanciasty projekt butelek Ballantine’s – szmuglerzy specjalnie dopasowywali je do kształtu walizki, żeby ułatwić sobie przemyt!

Kreatywność, podążanie własną drogą i szeroko pojęte DIY to niezwykle ważne elementy dziedzictwa Ballantine’s, które mocno trafiły do wyobraźni Videsa. Wszystkie te wartości marka promuje w najnowszej kampanii pod hasłem „Tak To Robię”. Ballantine’s zachęca wszystkich – nie tylko artystów – do odważnego rozwinięcia skrzydeł i postawienia na własny styl, bez oglądania się na innych. Zupełnie tak, jak przed laty zrobił to Joshua Vides.

Opowiadając o współpracy z Ballantine’s, Vides wyznał, jak bardzo spodobały mu się idee marki: „Kiedy się o tym dowiedziałem, pomyślałem: OK, to jest to! Wiesz dlaczego? Dlatego, że w swojej profesji na pewno sam zrobiłbym tak samo! Nawet gdyby istniało jakieś nowe prawo zakazujące malowania, i tak wymyśliłbym sposób na to, aby dalej malować”.

Więcej informacji o projekcie Ballantine’s x Joshua Vides znajdziesz na: Joshua Vides (taktorobie.net)

joshua vides

Joshua Vides