Każdy człowiek ma swój własny, całkowicie unikalny zestaw cech, który czyni go absolutnie wyjątkowym. Nie ma dwóch takich samych osób, które posiadają identyczną osobowość. Zawsze znajdzie się coś, co odróżni nas od grupy ludzi podobnych do nas. A co tak naprawdę decyduje o tym, że jedni z nas są rozważni, odpowiedzialni i sumienni, podczas gdy inni podchodzą do życia z beztroską, mają pogodne nastawienie i uwielbiają żartować? Okazuje się, że kolejność urodzenie nie pozostaje tu bez znaczenia.

Osobowość dzieci a kolejność narodzin 

Naukowcy zajmujący się tym tematem odkryli ciekawą zależność. Otóż badania potwierdzają pewien zaskakujący związek między kolejnością w jakiej przyszliśmy na świat, a cechami charakteru. I tak starsze rodzeństwo zazwyczaj wykazuje się większą odpowiedzialnością i zazwyczaj jest też bardziej bystre. Z kolei młodsze dzieci mają większe poczucie humoru, potrafią lepiej odgadywać intencje innych osób i cechują się beztroskim podejściem do życia.

Jak reagować na gaslighting w domu i pracy? To groźna technika manipulacji

Według ekspertki, dr Catherine Salmon, najmłodsze dziecko jest bardziej otwarte na świat i ludzi oraz łatwo nawiązuje nowe kontakty. To młodsze dziecko jest bardziej nastwione na kompromis, zazwyczaj jest też ekstrawertykiem i duszą towarzystwa – powiedziała w rozmowie z magazynem Parade. Wiąże się to oczywiście z faktem, że młodsze dzieci zazwyczaj nie mają tyle obowiązków. To najstarsze z rodzeństwa często opiekuje się bratem lub siostrą.

Toksyczne zachowania w związku. Jeśli je rozpoznajesz – uciekaj

W dorosłym życiu to młodsze z rodzeństwa chętniej podejmuje ryzyko. Taka osoba jest żądna przygód, kreatywna, nie boi się nowych doświadczeń, ale często musi czuć, że ktoś obok ją wspiera. Z kolei starsze rodzeństwo jest zorientowane na cel. Przez to, że w dzieciństwie musiało dzielić się uwagą rodziców, ma lepiej rozwinięte poczucie niezależności.